Z ostatniej chwili

„Bezpieczne ferie” w Częstochowie

2020-01-10 13:27:55 informacje
img

W naszym województwie niebawem rozpoczynają się ferie zimowe. Potrwają do 26 stycznia. Jak co roku w działania „Bezpieczne Ferie” zaangażowani będą dodatkowi funkcjonariusze prewencji oraz częstochowskiej drogówki. Zadbają o bezpieczny wypoczynek mieszkańców oraz osób odwiedzających województwo. Policja apeluje zarówno do najmłodszych, jak i ich rodziców o rozwagę, by uniknąć zagrożeń, jakie mogą się pojawić w czasie zimowych zabaw.

Od grudnia policjanci przeprowadzali w placówkach oświatowych szereg prelekcji, podczas których przypominali najmłodszym, jak mają się zachować w sytuacji zagrożenia i jak go unikać. Poruszyli kwestie związane z aktywnym spędzaniem czasu na śniegu - przestrzegali przed zabawą na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz przed kuligami za pojazdami mechanicznymi. Przypomnieli również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym o noszeniu  jednego z najważniejszych elementów ubioru podczas popołudniowych i wieczornych spacerów - odblasków.

Przez całe ferie zimowe funkcjonariusze prewencji będą kontrolowali miejsca grupowania się młodzieży, sprawdzając, czy przebywający tam małoletni nie znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Sprawdzą również, czy niepełnoletni nie ulegają demoralizacji  oraz zainteresują się dziećmi przebywającymi w porze nocnej bez opieki rodziców czy opiekunów. Ponadto profilaktycy policyjni przeprowadzą szereg spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą w miejscach, gdzie  zorganizowane będą kolonie zimowe.

Patrole częstochowskiej drogówki natomiast będą się bacznie przyglądały, czy kierowcy przewożą dzieci w fotelikach ochronnych oraz czy wszyscy pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa. Podczas codziennych kontroli drogowych sprawdzą stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdu (m.in. ogumienie, oświetlenie).

Policja przypomina, że planując dalszą podróż  należy pamiętać o przygotowaniu pojazdu (uzupełnić płyny eksploatacyjne, sprawdzić stan ogumienia, wyregulować oświetlenie) oraz o zaplanowaniu trasy przejazdu. Należy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo podczas podróży zależy w dużej mierze od nas samych. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania oraz ostrożności, a nade wszystko wyobraźnią i umiejętnością przewidywania.

Page generated in 0.0153 seconds.