Z ostatniej chwili

My Talent, czyli aplikacja pomoże poznać samego siebie

2024-04-03 09:17:53 informacje
img

Problemy z wyborem uczelni i potrzeba indywidualnego doradztwa zawodowego, a jednocześnie chęć rywalizacji i autonomii w działaniu – to pierwsze wnioski, które płyną z ankiety i badań związanych z aplikacją dla częstochowskich uczniów. Projekt realizują firma Evorain oraz miasto - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.      
Cele i możliwości aplikacji zostały po raz pierwszy publicznie zaprezentowane w grudniu, następnie  „My Talent” – po szkoleniach dla dyrektorów oraz szkolnych koordynatorów – „weszła” do częstochowskich szkół. Aplikacja, która powstała w oparciu o sztuczną inteligencję, służy uczennicom i uczniom z klas maturalnych, aby jak najlepiej poznali swoje mocne strony i dzięki temu mogli zaplanować swoją przyszłą drogę zawodową.
- Założeniem „My Talent” jest wykorzystanie AI do personalizacji dalszej kariery częstochowskiej młodzieży. Do tej pory w aplikacji zalogowało się 1,5 tysiąca częstochowskich maturzystów z 20 szkół średnich, z czego wykonanych jest już 1100 badań wraz z określeniem indywidualnego profilu potrzeb – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Pojawiły się oczekiwania, aby z aplikacji mogła skorzystać również młodzież z klas przedmaturalnych, ponieważ to właśnie wtedy podejmowane są decyzje dotyczące kierunku dalszej edukacji oraz przyszłości młodych ludzi.        
Zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) do pomiaru potrzeb pozwala lepiej poznać człowieka i ukierunkować go trafnie w odpowiedni obszar zawodowy. Potrzeby to podstawa do określenia tego, kim jesteśmy i w tym właśnie miejscu pojawia się zastosowana w aplikacji metoda pomiaru potrzeb. Dzięki niej osiąga się punkt wyjścia do określania potencjału i kierunku rozwoju każdej z młodych osób. Odkrywanie potrzeb i ich odpowiednie zastosowanie w życiu to nic innego jak odkrycie i wskazanie komuś jego talentów, stąd też nazwa aplikacji.
Z przeprowadzonych wśród uczniów ankiet, które były punktem wyjścia w programie, wynika duża potrzeba doradztwa zawodowego (72% ankietowanych), jeszcze większa potrzeba wskazania indywidualnej ścieżki rozwoju (90%), a także trudność w podjęciu decyzji dotyczącej aplikowania do szkoły wyższej (56%).
Wśród zidentyfikowanych już w ramach korzystania z aplikacji potrzeb - 80% badanych posiada wysoką potrzebę rywalizacji, 70% - autonomii w działaniu, a 65% - działania, ostrożności i gromadzenia.
- Świadczy to, że są to ludzie, którzy czegoś szukają, chcą coś osiągnąć jako jednostki, natomiast są gotowi do działania z pewną rozwagą, a gromadzenie należy rozumieć także jako gromadzenie wiedzy i doświadczeń – wyjaśnia Jakub Romanowski, prezes Evorain. – Taka charakterystyka świadczy, że mamy tutaj duży potencjał. Jeżeli przełożymy tę populację na obszary zawodowe bądź potencjał rynku, który potrzebuje określonego typu pracowników, uważam, że jesteśmy w stanie pokryć rynek pracy odpowiednimi specjalistami. Takimi, którzy do tego rynku pracy pasują.
W najbliższym czasie na indywidualnych profilach uczniów w aplikacji „My Talent” ma się rozpocząć  listowanie im rekomendowanych obszarów zawodowych.  
- Ta aplikacja zostaje z uczniami. Jeżeli będzie chcieli z niej w przyszłości korzystać, mogą z niej czerpać wiedzę i informacje, które są potrzebne np. do przygotowania CV, listu motywacyjnego, w pracy zawodowej czy do wyboru kolejnej ścieżki edukacyjnej - przekonuje Maciej Orzechowski, partner w Evorain i prezes AIA Concept.
W spotkaniu podsumowującym dotychczasowe efekty wdrożenia aplikacji „My Talent” w częstochowskich szkołach wzięła udział także Anna Tymoshenko – kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta, zajmująca się m.in. projektami służącymi profilowaniu zawodowemu częstochowskich uczniów.  
Spółka Evorain zajmuje się ułatwieniami i poprawą jakości życia ludzkiego przy użyciu sztucznej inteligencji. W tamtym roku otrzymała nagrodę Innowator „Wprost” w kategorii Dobre Geny Innowacji, współpracując z Geofizyką Toruń. Evorain to firma informatyczna tworzona przez zespół naukowców z Politechniki Częstochowskiej, pracuje nad oprogramowaniem opartym na AI oraz uczeniu maszynowym.
Fot. ze spotkania prasowego - Łukasz Kolewiński (UM)

Page generated in 0.0175 seconds.