Z ostatniej chwili

88 Twarzy Przyszłości

2021-01-28 14:38:07 informacje
img

Miejski projekt ,,Twarze Przyszłości” towarzyszył jubileuszowi 800-lecia pierwszej historycznej wzmianki o mieście. Poznaliśmy nieco bliżej 88 młodych osób, które z racji swoich osiągnięć już mogą uchodzić za ,,ambasadorów Częstochowy”, a z pewnością jeszcze usłyszymy o nich wiele dobrego - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Mianem ,,Twarzy Przyszłości” wyróżniono łącznie 88 osób działających na różnych polach – sztuki, biznesu, nauki, modelingu, sportu, muzyki, teatru czy działalności społecznej. Każdego miesiąca kapituła projektu – składająca się z przedstawicieli różnych dziedzin – wskazywała 8 wyróżnionych osób. W kapitule znaleźli się, obok przedstawicieli Urzędu Miasta, a także Jan Sętowski (pomysłodawca), reprezentująca środowisko biznesu Katarzyna Woszczyna, pedagog Tomasz Florczyk, artysta Bartosz Frączek oraz dziennikarz sportowy Andrzej Zaguła. Propozycje kandydatur do ostatniej „ósemki” nadsyłały mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy. Spośród zgłoszonych pięćdziesięciu kandydatek i kandydatów kapituła wybrała twarze ostatniego miesiąca projektu.  

Sylwetki całego grona 88 ,,Twarzy Przyszłości” były stopniowo, miesiąc po miesiącu ujawniane na stronie http://twarze.czestochowa.pl oraz na będących jej rozszerzeniem profilach na Facebooku i Instagramie. Rozmowy z niektórymi z wyróżnionych postaci pojawiały się w miesięczniku „CGK”, publikowanym od początku pandemii wyłącznie w formie internetowej. Latem odbyły się też transmitowane na Facebooku oraz w serwisie YouTube spotkania online z uczestniczkami i uczestnikami projektu.

Warunkiem uzyskania miana „Twarzy Przyszłości” – oprócz życiowych sukcesów – był wiek zamykający się w przedziale 20-40, a także – rzecz jasna – związki z Częstochową, czy to poprzez urodzenie czy osiedlenie się w niej z wyboru.

Wśród wyróżnionych nie zabrakło postaci znanych w Polsce i na świecie, takich jak Patrycja Pacak (pierwsza mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej), raper Sarius, cliff diver Kris Kolanus, modelka Anja Rubik, mistrzyni świata w football freestyle Kalina Matysiak, muzyk Mikołaj Kubicki, trener tenisowy Dawid Celt, model Jakob Kosel, stand-uperka Olka Szczęśniak, fotograf Piotr Deska, konstruktor łazika marsjańskiego Piotr Ptak, architektka i badaczka Katarzyna Przybyła,  muzycy Maks Mucha i Marek Pospieszalski.   

Galerię „Twarzy Przyszłości” zapełniły też postacie znane zwłaszcza na lokalnym, częstochowskim gruncie – jak muzycy Michał Rorat i Cyprian Baszyński, wokaliści Ana Andrzejewska, Kuba Bociąga, Clödie, Dziarma i Mikser, sportowcy Bartłomiej Mirecki, Piotr Malinowski, Weronika Gawrys i Juliusz Sawka, artyści Łukasz Gawron, Justyna Warwas, Anna Wójcik, Joanna Ambroz, Marek Rachwalik, Agata Lankamer, Cezary Łopaciński, Paulina Taranek, aktorki Hanna Zbyryt i Sylwia Warwas, lekarze Dariusz Pawełczak i Mateusz Adamkiewicz, prawnicy Michał Wysłocki i Piotr Fik, społecznicy Paweł Bilski, Przemysław Kowalski, Piotr Jakubowski,  ludzie biznesu Karolina Kubara, Wojciech Kluk, Artur Bodziachowski i Adam Pietraszko. W tej kategorii ,,Twarzy przyszłości” znalazły się też takie osoby jak architekt Jakub Cieślik, tłumaczka języka migowego Anna Irasiak, radiowiec Marcin Piwnicki, poetka Katarzyna Zwolska-Płusa, działająca w klubie „Włókniarz” Patrycja Świącik, rekonstruktor Konrad Chęciński, dziennikarki Sylwia Góra i Zuzanna Suliga czy mistrzyni fryzjerstwa Martyna Mosiołek.

Nie brakło też postaci, o których można powiedzieć, że stały się „odkryciami” tego miejskiego projektu. Można tu wymienić Annę Fogtman – badaczkę pracującą w Zespole Medycyny Kosmicznej Europejskiego Centrum Astronautów, operatorów filmowych Jakuba i Cezarego Stoleckich, grającą w siatkarskiej kadrze Polski Julię Nowicką czy występującą z kolei w reprezentacji rugby Klaudię Respondek.  Do „odkryć” projektu można też zaliczyć pioniera druku 3D w Polsce Michała Liberdę, mistrza szachowego Macieja Klekowskiego, malarkę Agatę Czeremuszkin-Chrut, specjalistkę od social media Kingę Odziemek, dyrektora artystycznego  Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa Michała Knasia,   policjantkę i biegaczkę Agnieszkę Jeż, projektanta mody Dawida Dumę i malarkę Paulinę Taranek.

Page generated in 0.0159 seconds.