Z ostatniej chwili

Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku w Hucisku

2019-04-15 11:34:34 informacje
img

Prokuratura Rejonowa w Myszkowie skierowała do tamtejszego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko Janowi B. dotyczący spowodowania w Hucisku wypadku drogowego, w wyniku którego zmarła 4-letnia dziewczynka.

Jak informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, w toku śledztwa ustalono, że 28 lipca 2018 r. około godz. 16.00 18-letni Jan B. jechał samochodem osobowym marki Dacia Logan z Huciska do Katowic. Warunki drogowe w tym dniu były dobre. Dojeżdżając do drogi DW792, nie zachował szczególnej ostrożności i wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, zajechał drogę prawidłowo poruszającemu się samochodowi marki Peugeot 208, którym podróżowały 3 osoby. W ten sposób oskarżony doprowadził do zderzenia pojazdów, w wyniku którego 4-letnia pasażerka peugeota doznała poważnych obrażeń głowy. Na skutek odniesionych ciężkich obrażeń ciała zmarła 16 sierpnia 2018 r.

Zarówno Jan B., jak i kierujący peugeotem, byli trzeźwi.

Na podstawie opinii biegłego ds. ruchu drogowego ustalono, że przyczyną wypadku drogowego było zachowanie Jana B., który poruszał się z nadmierną prędkością i nie zastosował się do znaku „ustąp pierwszeństwa”. Ponadto biegły stwierdził, że kierujący peugeotem również poruszał się z prędkością większą niż dozwolona, jednak nie miało to wpływu na zaistnienie wypadku. Z opinii wynika bowiem, że kierujący peugeotem, poruszając się z prędkością dozwoloną, także nie zdołałby zareagować na zagrożenie.

W śledztwie prokurator przedstawił Janowi B. zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że nie pamięta okoliczności zdarzenia.

Jan B. nie był w przeszłości karany. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto sąd może orzec wobec oskarżonego zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

 

Page generated in 0.0542 seconds.