Z ostatniej chwili

Akt oskarżenia w sprawie usiłowania kradzieży z włamaniem do bankomatu

2018-12-19 10:27:39 informacje
img

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, dotyczący usiłowania kradzieży z włamaniem bankomatu. Na oskarżonych ciążą też zarzuty zniszczenia drzwi sklepu oraz zaboru samochodu w celu krótkotrwałego użycia - informuje częstochowska Policja.
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wspólnie z policjantami zajmującymi się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu z komendy wojewódzkiej w Katowicach zatrzymali w czerwcu trzech mężczyzn podejrzanych o usiłowanie kradzieży z włamaniem do bankomatu, zniszczenia drzwi sklepu oraz zabór samochodu w celu krótkotrwałego użycia.
W toku śledztwa ustalono, że 26 czerwca do Częstochowy przyjechało trzech mieszkańców Warszawy i okolic w wieku od 39 do 53 lat. W nocy  26/27 czerwca mężczyźni dokonali zaboru samochodu marki Volkswagen Caravelle. Pojazdem tym podjechali pod sklep sieci dyskontowej w dzielnicy Parkitka, a następnie przy użyciu kijów uszkodzili kamery monitoringu sklepowego. Potem posiadanymi młotkami próbowali wybić szyby w oknach, aby dostać się do stojącego we wnętrzu sklepu bankomatu. Gdy nie udało się rozbić szyb, próbowali sforsować drzwi sklepu przy użyciu samochodu. Wtedy  zostali zauważeni przez funkcjonariuszy Policji, którzy po krótkim pościgu zatrzymali sprawców.
Na miejscu zdarzenia policjanci ujawnili metalowe liny, które miały służyć do wyrwania bankomatu z podłoża.
W toku śledztwa mężczyznom przedstawiono zarzuty usiłowania kradzieży z włamaniem bankomatu i zniszczenia drzwi sklepu oraz zarzuty zaboru samochodu marki Volkswagen Caravelle w celu krótkotrwałego użycia. Przesłuchani przez prokuratora mężczyźni przyznali się do zarzucanych im przestępstw i odmówili złożenia wyjaśnień.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.
Dwóch oskarżonych było w przeszłości karanych za przestępstwa przeciwko mieniu.
Za kradzież z włamaniem grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności, za zniszczenie mienia - od 3 miesięcy do 5 lat, a za zabór pojazdu mechanicznego w celu krótkotrwałego użycia - od 6 miesięcy do 8 lat.
Fot. Materiały częstochowskiej Policji

Page generated in 0.0309 seconds.