Z ostatniej chwili

Betlejemskie Światło Pokoju

2018-12-17 13:11:23 informacje
img

Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem, do Częstochowy dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Jego płomień podczas tegorocznych Targów Bożonarodzeniowych będą mogli odebrać wszyscy chętni - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Częstochowy już po raz 28. Uroczyście odpalono je podczas Mszy Św. na Jasnej Górze w niedzielę 16 grudnia. Dzień później częstochowscy harcerze przekazali światło władzom miasta. 
Teraz jego płomień może zapłonąć w domach wszystkich chętnych. Częstochowski hufiec ZHP będzie przekazywał betlejemskie światło mieszkańcom podczas Targów Bożonarodzeniowych, które odbędą się w III Alei od 19 do 23 grudnia.
Akcję przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju zapoczątkowały w 1986 r. austriackie media jako działanie na rzecz chorych i samotnych. Obecnie, dzięki współpracy ze skautami, akcja obejmuje niemalże całą Europę. Wszystko zaczyna się na początku grudnia w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. To tutaj od płonących lamp oliwnych zabierane jest światło. Samolotem zostaje przetransportowane do Wiednia, gdzie ma miejsce uroczyste przekazanie europejskim organizacjom skautowym. Po odebraniu ognia przez harcerzy od Słowaków jeszcze w tym samym dniu trafia ono do Zakopanego, Krakowa i na Jasną Górę.
Zwyczajem stało się, że ma to miejsce w III niedzielę adwentu. Od tego momentu światło rozpoczyna swoją wędrówkę po całej Polsce, która trwa aż do Wigilii. W tym okresie betlejemski ogień zapłonie w wielu urzędach, instytucjach, kościołach, ale przede wszystkim na wigilijnych stołach. Do Polski Betlejemskie Światło Pokoju trafia za pośrednictwem skautów ze Słowacji. Symboliczne przekazywanie ognia zazwyczaj ma miejsce raz na Słowacji, raz w Polsce. Ponadto przekazywane jest również za granicę: do Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec i Danii.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0284 seconds.