Z ostatniej chwili

Częstochowa upamiętni pobyt gen. Stanisława Maczka

2022-09-23 00:33:30 informacje
img

Częstochowa upamiętni pobyt gen. Stanisława Maczka
Wroczystości upamiętniające pobyt w Częstochowie w latach 1935–1938 płk. dypl. Stanisława Maczka, późniejszego gen. broni odbędą się w piątek 23 września.
Legendarny twórca i dowódca 1. Polskiej Dywizji Pancernej pełnił służbę w Częstochowie na stanowisku dowódcy piechoty 7. Dywizji Piechoty. 
Dowództwo 7. Dywizji Piechoty stacjonowało w okresie międzywojnia w zabytkowej kamienicy przy al. NMP 47 – na jej ścianie odsłonięta zostanie tablica przypominająca lata służby płk. dypl. Stanisława Maczka w Częstochowie. Tablicę ufundował zarząd Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP).
Kamienicę zbudowano w 1875 r. w stylu klasycystycznym. Początkowo była siedzibą duchowieństwa prawosławnego, później domem biskupa rzymskokatolickiego. Po 1945 r. do lat 70. XX w. mieścił się tu Powiatowy Sztab Wojskowy. W 1973 r. obiekt przekazano Muzeum Częstochowskiemu z przeznaczeniem na stałą wystawę malarstwa polskiego, prezentowaną do 1996 r. Potem Galerię zamknięto, a po kilkunastoletniej przerwie spowodowanej remontem obiektu i zmianą jego funkcji wystawa dzieł sztuki polskiej powróciła do niej. Od 2013 r. można tu zwiedzać stałą wystawę malarstwa i grafiki polskiej „Sztuka Polska XIX i XX wieku” oraz wystawy czasowe.
Uroczystości upamiętniające pobyt w Częstochowie w latach 1935–1938 płk. dypl. Stanisława Maczka organizuje zarząd FOPP z siedzibą w Żaganiu, z inicjatywy członkini zarządu Małgorzaty Kaczyńskiej – mieszkanki Częstochowy, córki żołnierza 1. Polskiej Dywizji Pancernej plut. Wacława Musiała, wraz z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zbiega się ona z obchodami rocznic: 130. urodzin gen. Stanisława Maczka i 80-lecia powołania 1. Polskiej Dywizji Pancernej, organizowanymi w Polsce i poza jej granicami, m.in. w Belgii, Niderlandach i Francji. 
Warto podkreślić, że w Częstochowie 28 lutego 1937 r. przyszedł na świat Andrzej Maczek, syn Zofii i Stanisława, obecnie profesor, niestrudzony popularyzator czynu Ojca i jego żołnierzy. Rodzina Państwa Maczków zamieszkiwała w Pawilonie Oficerskim im. Marsz. Józefa Piłsudskiego przy ul. Kościuszki 58.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Częstochowy, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Dyrektor Instytutu Pamięci Nar
odowej w Katowicach, Dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, Dyrektor Muzeum Częstochowskiego.
Program wydarzeń jest następujący:
11.00 - msza św. w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Możej w intencji gen. broni Stanisława Maczka i jego podkomendnych
12.00 - ceremonia w jasnogórskiej Sali Rycerskiej
12.30 - ceremonia w jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu
13.00 - przemarsz pod budynek Muzeum Częstochowskiego w alei NMP 47
13.30 - odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej służbę  płk. dypl. Stanisława Maczka w Częstochowie w latach 1935-1938
14.00 - prelekcja historyczna w Sali Reprezentacyjnej Ratusza

Page generated in 0.0176 seconds.