Z ostatniej chwili

Częstochowa z certyfikatem „Gmina Przyjazna Rowerzystom”

2018-09-17 15:32:06 informacje
img

Kapituła VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Gmina Przyjazna Rowerzystom” organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze doceniła nasze miasto za „twórczy wkład w rozwój turystyki rowerowej” w ostatnich latach.
Certyfikat odebrał Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej w Częstochowie podczas uroczystej gali w trakcie Międzynarodowych Targów Rowerowych Kielce Bike – Expo. Oprócz Częstochowy w kategorii miast od 100 – 500 tys. mieszkańców wyróżniono jeszcze Białystok, Bydgoszcz, Kalisz i Koszalin.
Decyzja o przyznaniu certyfikatu jest efektem aplikacji złożonej przez częstochowski Miejski Zarząd Dróg i Transportu, w której udokumentowano inwestycje, działania i osiągnięcia miasta z zakresu rozwoju infrastruktury i turystyki rowerowej w ostatnich kilkunastu miesiącach. Eksperci rowerowi, członkowie PTTK oraz przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, pod auspicjami którego przeprowadzono konkurs, docenili m.in.: ciągłą rozbudowę infrastruktury rowerowej w Częstochowie, aktywizację środowiska rowerowego poprzez organizację licznych imprez, współpracę z ościennymi gminami oraz skuteczne wdrożenie Systemu Roweru Miejskiego. 
W poniedziałek certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom” uzyskany przez nasze miasto trafił do rąk prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka.
- Kilka lat temu otrzymaliśmy wyróżnienie w ramach konkursu „Gmina przyjazna rowerzystom”, a teraz będziemy mogli szczycić się już mianem „miasta przyjaznego rowerzystom”. Oprócz satysfakcji z pozytywnej oceny niezależnych ekspertów, to potwierdzenie, że działania zaplanowane i realizowane w ramach programów „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” i „Kierunek – przyjazna Częstochowa” zmierzają w dobrym kierunku – podkreśla prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Przypomnijmy, że aktualna sieć dróg rowerowych w Częstochowie liczy już ok. 76 km (44 km więcej niż w końcu 2010 r.) i wciąż jest rozbudowywana. Częstochowa zamierza m.in. docelowo połączyć się drogami rowerowymi z wszystkimi okolicznymi gminami. Dzięki zaplanowanym z myślą o rowerzystach europejskim projektom drogowym udało się takie połączenie w ostatnim czasie sfinalizować z Konopiskami, a wcześniej z Rędzinami. Efektem porozumienia ze Mstowem jest nowa turystyczna ścieżka rowerowa łącząca się na Przeprośnej Górce. Obecnie Częstochowa realizuje – obok inwestycji drogowej - ważny fragment drogi rowerowej do Olsztyna, pomiędzy rondem Szwejkowskiego a skwerem Lotników. Niedawno powstała nowa strona i aplikacja, prezentująca i promująca trasy rowerowe w Częstochowie i okolicach: www.bramajury.pl. Od kwietnia w mieście działa System Częstochowskiego Roweru Miejskiego, którego licznik wypożyczeń przekroczył już 155 tysięcy, a liczba rejestracji zbliża się do 15 tysięcy - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0292 seconds.