Z ostatniej chwili

Częstochowska teleopieka wyróżniona

2018-07-09 10:46:57 informacje
img

Częstochowski projekt świadczenia usług teleopieki znalazł się w gronie laureatów III edycji konkursu „Złota Księga Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych” organizowanego przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Realizowany od lipca ubiegłego roku miejski projekt „BEZPIECZNIE WE WŁASNYM DOMU – usługi teleopiekuńcze w mieście Częstochowa” doceniono za wprowadzenie do publicznego systemu ratownictwa dodatkowego komponentu, adresowanego specjalnie do osób przewlekle chorych, po urazach, lub w podeszłym wieku – mieszkających samotnie.
Organizatorzy konkursu zwrócili uwagę m.in. na możliwość uzyskania pomocy po naciśnięciu jednego przycisku alarmowego, co znacznie podnosi poczucie bezpieczeństwa, zarówno w sytuacji wymagającej interwencji medycznej, jak i wsparcia psychicznego czy usług opiekuńczych. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich doceniło także pomysł łączenia działań profesjonalistów z Centrum Alarmowego z pomocą osób tworzących tzw. lokalną sieć pomocową. Zdaniem Biura RPO projekt to ciekawa inicjatywa, podnosząca jakość życia osób starszych, która może być dobrym przykładem i inspiracją dla innych instytucji.
- To jeden z projektów wpisujących się w miejski program Częstochowa Wspiera Seniorów, w ramach którego ostatnio m.in. wprowadziliśmy aplikację alarmową na smartfony „Czuj się bezpiecznie”, emerytalny roczny bilet MPK w ulgowej cenie czy uruchomiliśmy Biuro Obsługi Seniora – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Fakt wyróżnienia usług teleopiekuńczych przez Rzecznika Praw Obywatelskich to dla mnie kolejne potwierdzenie, że nasze społeczne projekty odpowiadają na potrzeby częstochowianek i częstochowian i są doceniane przez różne opiniotwórcze gremia i instytucje.
Projekt „BEZPIECZNIE WE WŁASNYM DOMU – usługi teleopiekuńcze…” był adresowany do 200 mieszkańców Częstochowy, których aktywność jest ograniczona do własnego domu - ze względu na podeszły wiek, niepełnosprawność czy stan zdrowia.
Teleopieka to usługa opiekuńcza łącząca nowoczesne technologie teleinformatyczne z pracą profesjonalistów. Ma za zadanie przedłużyć okres samodzielności i niezależności seniorów we własnym domu. Podopieczni bezpłatnie otrzymali urządzenie teleinformatyczne pozwalające na
24-godzinny kontakt z pracownikami Centrum Alarmowego, którzy pomagają im w przypadkach zaistnienia zagrożenia dla życia i zdrowia lub w przypadkach podwyższonego stresu, lęku i samotności. Teleopiekun analizuje sytuację, wspiera psychicznie podopiecznego i kontaktuje się automatycznie ze służbami ratunkowymi lub stworzoną w projekcie siecią pomocową (sąsiadami, opiekunami, rodziną podopiecznego lub pielęgniarką).
Projekt będzie realizowany do połowy 2019 r. Jego wartość to prawie 1,4 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to blisko 1,3 mln zł.
Uroczystość wręczenia wyróżnień laureatom konkursu odbędzie się we wrześniu w warszawskiej siedzibie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0164 seconds.