Z ostatniej chwili

Dożynki 2019

2019-08-29 12:59:33 informacje
img

W najbliższy weekend w Częstochowie odbędą się XXVIII Krajowa Wystawy Rolnicza, Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie i XX Dni Europejskiej Kultury Ludowej. W ramach imprezy przez trzy dni będzie można skorzystać z oferty prezentowanej na stoiskach z rękodziełem, wziąć udział w wystawach i koncertach oraz pokazach maszyn rolniczych.

Impreza rozpocznie się w piątek od otwarcia targów sztuki ludowej na placu Biegańskiego (potrwają od godz. 10.00 do 20.00). Tego samego dnia o godz. 17.00 w galerii Regionalnego Ośrodka Kultury ART-FOTO przy ul. Ogińskiego 13 odbędzie się wernisaż wystawy „Łowicki strój ludowy - tradycja żywa" ze zbiorów Muzeum w Łowiczu.

W sobotę o godz. 9.00 w okolicach Miejskiej Galerii Sztuki odbędzie się oficjalne otwarcie XXVIII Krajowej Wystawy Rolniczej i XX Dni Europejskiej Kultury Ludowej z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, władz miasta i Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Przez cały dzień na placu Biegańskiego odbywać się będą targi sztuki ludowej. Na godz. 12.30 zaplanowano konferencję w auli Jana Pawła II na Jasnej Górze. W czasie spotkania zostaną rozstrzygnięte konkursy na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne i ekologiczne w województwie śląskim oraz wręczone odznaczenia zasłużonym dla rolnictwa. W godz. 16.30-17.45 w Bazylice na Jasnej Górze będzie mieć miejsce uroczysty koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” pt. „Z Moniuszką po polskich ziemiach”.

Ostatni dzień obchodów rozpocznie uroczysta Msza Święta Dożynkowa na Błoniach Jasnogórskich (11.00–13.00). Na godz. 15.00 zaplanowano przejazd kolumny zabytkowych ciągników rolniczych po terenie wystawy, a na 17.00 występ Kapeli Ludowej „Rybnianie” Gminnego Ośrodka Kultury w Mykanowie. Również o 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy „Stefan Burdzyński - częstochowski Nikifor” w Zagrodzie Włościańskiej Muzeum Częstochowskiego (ul. 7 Kamienic 4). Przez cały dzień można też będzie wziąć udział w targach sztuki ludowej na placu Biegańskiego.

Organizatorem tegorocznych dożynek jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Page generated in 0.0283 seconds.