Z ostatniej chwili

Dzień premiery

2021-03-06 17:48:23 informacje
img

Dziś sobota 6 marca - dzień premiery spektaklu Ołeksandry Hromowej "Dziewiąty dzień księżycowy" w Teatrze im. A. Mickiewicza. Początek - o 19.00.
To tragikomedia w trzech aktach. Jej bohaterowie – współczesna ukraińska rodzina z Kijowa: rozwiedziony Ołeh, utrzymujący bliskie kontakty z byłą żoną Ołeną oraz owdowiałą matką Hanną i jej absztyfikantem Wiktorem, prowadzą dość zrównoważone życie. Nagle w progu ich domu staje Iryna, która podaje się za wnuczkę zmarłego męża Hanny z pierwszego małżeństwa. Pod pachą trzyma urnę z prochami swojej babci, czyli pierwszej żony męża Hanny. Okazuje się, że jej ostatnim życzeniem było, aby mogła spocząć obok ukochanego mężczyzny, który, mimo że ją porzucił, przez wiele lat słał jej miłosne listy. Pojawienie się Iryny wywołuje burzę w życiu kijowskiej rodziny. Mimo wielu oporów i sprzeciwów najbliższych, Hanna w porywie szlachetności zgadza się umieścić urnę w grobie męża, ale na przeszkodzie staje biurokracja. Cmentarz jest zamknięty i chować na nim można tylko członków najbliższej rodziny, do których była żona już się nie zalicza. W końcu rodzina decyduje się nielegalnie zakopać urnę. Ołeh bierze łopatę, Wiktor dłuto. Chowają urnę, wybijają stosowny napis na tablicy i sprawa załatwiona. Iryna wraca do Izmaiłu, a cała historia zmienia nastawienie rodziny do życia. I wszystko skończyłoby się pięknie, gdyby nie dociekliwość Ołeny...
Spektakl wyreżyserował Michał Zdunik, obsada: Agata Ochota-Hutyra, Sylwia Oksiuta-Warmus, Bartosz Buława (gościnnie), Hanna Zbyryt, Antoni Rot.
Fot Mikołaj Krygier
W tym miesiącu, poza sobotnią premierę spektakl będzie można zobaczyć jeszcze jutro, w niedzielę 7 marca, także o godz. 19.00.

Page generated in 0.0147 seconds.