Z ostatniej chwili

Dziś na Czekonie

2019-04-13 10:02:59 informacje
img

Trwa konwent miłośników szeroko pojętej fantastyki Czekon. Oto dzisiejsze, sobotnie atrakcje zapowiedziane słowami jego uczestników.

Sobota
13 kwietnia 2019

11:00
- (SALA C) Adam Florczyk – Komiksowe polecajki. Od kilku lat przeżywamy prawdziwy boom na naszym rynku komiksowym. Co miesiąc pojawia się kilkadziesiąt nowych tytułów, co chwila powstają nowe wydawnictwa, które proponują coraz ciekawsze albumy. W sobotę rano proponujemy krótki przewodnik dla wszystkich tych, którzy czują się zagubieni w tym bogactwie nadmiaru. Zapraszamy na subiektywne polecajki nowości komiksowych – czyli porozmawiamy sobie o tym, czy da się uciec od superbohaterskich peleryn, czy komiksowe spaceopery wygrywają z kinem, telewizją i książkami, o paradoksach podróży w czasie oraz o demonicznych bankierach.
- (SALA B) Łukasz „Sas” Sasuła i Justyna „Bandziorka” Migoń-Sasuła – Konkurs historyczny (2 godzinny). Tak – historyczny. Wszyscy uwielbiają wspomagać się przykładami i cytatami historii, więc czas tę wiedzę usystematyzować. Zabawny plebiscyt na histonerda. Raczej łatwy.
- (SALA A) Legio XXI Rapax – Dawno temu w Rapax, czyli o legionie słów kilka.
12:00
- (SALA A) Jarosław Grzędowicz i Maciej Parowski – O prasie fantastycznej i wydawaniu książek – jak to wyglądało kiedyś, a jak jest dzisiaj? Prowadzi Adam Florczyk.
- Legio XXI Rapax – pokaz musztry rzymskiego legionu.
- Garnizon Fortecy Częstochowskiej – Pokaz strzelania z broni prochowej.
13:00
- (SALA A) Jacek Komuda – „Szabla, broń szlachecka” – Szable z XVII wieku wyglądały inaczej niż pokazują to liczne obrazki, a nawet stare Dzikie Pola. Większość z tych znanych jako husarskie, pojawiła się dopiero w XVII wieku. Opowiada o nich Jacek Komuda, pisarz i historyk.
- (SALA B) Krzysztof „ŻuŻu” Majtyka – Gorzoła!!! – Prelekcja o alkoholu – Alkohol w historii, kulturze, od najstarszych źródeł naszej cywilizacji poprzez prohibicję i dalej.
14:00
- (SALA A) Ewa „Kapadocja” Lasota – „O tym, jak bardzo Disney skrzywdził baśnie”. Wszyscy kochają Disney’a za jego wspaniałe produkcje. Ale ile mają wspólnego ze swoimi literackimi pierwowzorami? Dowiesz się na miejscu.
- (SALA B) Piotr W. Cholewa – „Sztuczne inteligencje – nasi ulubieni wrogowie”. Sztuczne inteligencje, zanim jeszcze pojawiły się w rzeczywistości, występowały licznie w fantastyce. Zwykle – niestety – jako nasi wrogowie, konkurenci, następcy. Czasem jako istoty wyższe. Jak było i jak będzie, co się dzieje w dziedzinie sztucznych inteligencji i jak to sobie wyobrażają fantaści, postaram się opowiedzieć w czasie tej prelekcji.
- (SALA C) Jakub Turkiewicz – „Magia niedoskonałości”. Film „Wojna gwiazd” opowiada przede wszystkim o ludziach współtworzących w warunkach schyłkowego PRL-u polską wersję zjawiska Star Wars, o miłośnikach fantastyki i fascynatach opowieści Lucasa, a także o ówczesnej rzeczywistości. Scenarzysta filmu dopełni tę opowieść, kierując naszą uwagę w stronę powstałych wówczas nielicencjonowanych, często koślawych i niedoskonałych przedmiotów, które pozwalały ówczesnym fanom obcować z namiastką ukochanego uniwersum i przekraczać granice wyobraźni.
- Garnizon Fortecy Częstochowskiej – Pokaz strzelania z broni prochowej.
15:00
- (SALA A) Stanisław Mąderek – „Filmowiec w służbie Fandomu” – reklamy, teledyski i warsztatowe filmy konwentowe.
- (SALA B) Jacek Komuda, Artur Kramer, Maciej Trąbski – „O broni i zbrojeniu na przełomie lat” – Wojny to nieodłączna część historii. Przez wieki państwa prowadziły liczne podboje i broniło swoich terytoriów, a do tego potrzebne było silne wojsko. Żołnierze, którym do walki, prócz motywacji, potrzebny jest również odpowiedni ekwipunek. O tym, jaki konkretnie, dowiecie się na opisywanym panelu! Prowadzi Kamil Kacperak.
16:00
- (SALA A) Paweł Majka – „Magia i mistyka na wojnie”. Kiedyś wszystkie armie były święte, a na wojnach chodziło nie tylko o to, by pokonać wroga, ale by pokazać słabość jego bogów. Później żołnierze największych imperiów, których architekci potrafili budować cuda świata, składali ofiary setkom bogów, by ci chronili ich w walce. To wszystko nie minęło wraz starożytnością i średniowieczem. Jasnowidze, tajemne bractwa, amulety mające chronić przed śmiercią, a nawet iluzjoniści – to wszystko elementy nie zamierzchłych czasów, ale nawet drugiej wojny światowej. I nawet komuniści mieli swoje rytuały. Warto o tym pamiętać, gdy sięga się po fantastykę. Wszyscy żyjemy w cieniu bogów i obrzędów.
- (SALA B) Ewa „Kapadocja” Lasota – (2 godz.) „Ścieżka zdrowia gwardii imperialnej”. Lepiej umrzeć za Imperatora, niż żyć dla samego siebie! Przyjdź, by sprawdzić swoją sprawność, wiedzę zdolność do oszukiwania innych uczestników! Spektrum pytań dotyczy całej znanej Galaktyki i okolic. Nigdy tam nie byłeś? Nic nie szkodzi!
- Garnizon Fortecy Częstochowskiej – Pokaz strzelania z broni prochowej.
17:00
- Zespół Tańców Dawnych „Secoli di Danza” – Taniec na przestrzeni wieków. Grupa przedstawi dla was różne tańce, jakie tańczono dawniej na zamkach królewskich oraz dworach szlacheckich, nie pomijając przy aspektu ludowego i wpływu chłopów na kształtowanie się tańców dworskich. W trakcie pokazu zobaczyć można między innymi branle, kontredanse i walce.
- (SALA A) Stanisław Mąderek – „Star Wars w rozwoju filmowca” – Staszek „Szybki Jest” Mąderek przedstawi historię wpływu Gwiezdnej Sagi na swój rozwój artystyczny i przeróżne produkcje filmowe.
- (SALA C) Kamil Kacperak – Jedną z najważniejszych części każdego filmu jest muzyka. To ona decyduje o nastroju i wymowie obrazu. Jeśli słuchasz muzyki filmowej, uwielbiasz motywy muzyczne z takich dzieł, jak „Gwiezdne Wojny”, „Star Trek” czy „Conan Barbarzyńca”, to jest to konkurs właśnie dla Ciebie. Tylko czysta muzyka, bez piosenek, a dla najlepszych nagrody
18:00
- (SALA C) Projekcja filmu „Wojna Gwiazd”. (90 min)
Jest to opowieść o fascynacji Gwiezdną Sagą Lucasa w PRL-u, oraz o genezie i historii ruchu fanów Star Wars w naszym kraju. Autorzy przemierzyli Polskę wzdłuż i wszerz gromadząc ciekawe materiały i prowadząc liczne wywiady z osobami uczestniczącymi w opisywanych wydarzeniach oraz badaczami ówczesnej kultury popularnej. Na ekranie zobaczymy nie tylko uczestników wydarzeń, ale także wiele atrakcyjnych, budzących nostalgię artefaktów, stanowiących świadectwo pasji, która rozpalała wyobraźnię fantastów, po wschodniej stronie żelaznej kurtyny.

19:00
- (SALA A) Bartosz Stuła – Asterix i Wonder Woman – historia starożytna w kulturze masowej.
- (SALA B) Ewa „Kapadocja” Lasota – „Gimby nie znajo – tak po prostu”. Gimnazja nam zlikwidowali, ale GIMB to stan umysłu. Konkurs dla ludzi z dużym dystansem do siebie i otoczenia. Wiesz, jaki jest związek między kasetą a ołówkiem? Co można robić z kapslami? Jaki teledysk Britney został uznany za nadto wulgarny? Nie? No to przyjdź, dowiesz się!
20:00
- (SALA A) Piotr Rak, Dariusz „Conan” Poczciarski, Piotr W. Cholewa, Jakub Turkiewicz,
Radosław Salamończyk – Gwiezdne Wojny w PRL-u. Wywiad rzeka z uczestnikami i współtwórcami filmu „Wojna Gwiazd”.
- (SALA B) Łukasz „Sas” Sasuła – „Opowieści o pięknych wojnach – XVIII wiek w historii i popkulturze” – Ludzie od zawsze chcieli, żeby wojna była cywilizowana. I robili co mogli, aby tak się stało, aż do apogeum tego procesu, które nastąpiło w pamiętnym osiemnastym stuleciu, gdy wojna stała się domeną dżentelmenów. Czy jednak te kolorowe przepychanki w ślicznych mundurach miały coś wspólnego z prawdziwą wojną? I kto zepsuł ten cały cyrk, dokręcając żelazną logikę do szamerowanych złotem surdutów?

21:00
- (SALA A) Adrian „Haniball” Fryc – Urbex – od zwiedzania do nagrywania. Wszystko wokół nas ma pewną historię, niejednokrotnie niejasną, usłaną tajemnicą, czasem też wymyśloną i fikcyjną, jednak każdą z tych opowieści łączy jedno, budynki i miejsca od wielu lat opuszczone, pozornie nieciekawe i niebezpieczne. Zajęcie obejmujące odkrywanie tej historii zwane jest Urbexem, a naszym zadaniem będzie ukazanie Wam piękno nie tylko poznania, ale z czasem i pokazania tego innym… Pamiętajcie historia nas otacza.

22:00
- Zamknięcie Uniwersytetu
- AfterParty w lokalu Pewex (ul. Kilińskiego 11)

 

Page generated in 0.0539 seconds.