Z ostatniej chwili

EkoSłupki na smog

2021-02-25 11:43:39 informacje
img

Nowoczesne urządzenia sygnalizujące poziom zanieczyszczenia powietrza już działają na terenie Olsztyna.

Będą informować mieszkańców i turystów, jakim powietrzem oddychają. Można je znaleźć na Rynku, na terenie Szkoły Podstawowej przy ul. Kühna oraz na parkingu Przychodni Lekarskiej przy ul. Żwirki i Wigury.

Jak działają ekoSłupki?

Święcące ledowe ekoSłupki co godzinę dokonują pomiaru stężenia pyłów zawieszonych oraz innych zanieczyszczeń. Po wykonaniu pomiaru, kolorem światła sygnalizują jakość powietrza.

Jeśli światło ma kolor zielony, jak miało to miejsca, gdy je montowano we wtorek i w środę w godzinach południowych, jakość powietrza jest bardzo dobra, warunki sprzyjają wszelkim aktywnościom na świeżym powietrzu. Kolor czerwony ostrzega przed bardzo złą jakością powietrza wywierającą negatywny wpływ na zdrowie. Symbolikę kolorów pośrednich można odczytać na załączonych fotografiach.

EkoSłupki przesyłają wyniki pomiarów za pomocą sieci bezprzewodowej do platformy AirSensor. Szczegółowe wyniki pomiarów dokonywanych przez wybrane urządzenie każdy będzie mógł odczytać za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej EkoSłupek.

– Chodzi o wiedzę i edukację, budowanie świadomości wśród mieszkańców oraz motywację do wymiany starych pieców na ekologiczne. Bo to właśnie dym wydobywający się z kominów domów, które ogrzewane są niskiej jakości paliwami, jest główną przyczyną występowania smogu - mówi Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn. – Nie wykluczamy, że w przyszłym sezonie grzewczym wdrożymy kontrole przy użyciu dronów, które zbadają skład spalin wydobywających się z kominów. 

By rozszerzyć monitoring zanieczyszczeń emitowanych do powietrza atmosferycznego, gmina Olsztyn zakupiła dodatkowo nowoczesne czujniki „Airly". W ciągu najbliższych dni zostaną one zainstalowane na budynkach strażnic w Przymiłowicach i Biskupicach oraz na budynkach szkół:  w Turowie, Zrębicach, Kusiętach oraz Olsztynie przy ul. Zielonej – informuje Kamila Kubat z  Referatu Promocji i Turystyki Urzędu Gminy Olsztyn.

Page generated in 0.0313 seconds.