Z ostatniej chwili

Firma wynajęła mammobus dla swych pracowniczek

2019-10-28 13:11:04 informacje
img

Październik kolejny raz na całym świecie jest światowym miesiącem świadomości o raku piersi. Nowotwór ten atakuje przede wszystkim kobiety po 50. roku życia, ale nie znaczy to, że choroba nie może się pojawić we wcześniejszym wieku. Niestety, z powodu małej świadomości społecznej co do metod profilaktyki i rozpoznawania tej choroby, w samej Polsce corocznie umiera na nią kilka tysięcy kobiet. 

Mimo że w ostatnich latach nauka poczyniła olbrzymie postępy, jeśli chodzi o leczenie różnego typu nowotworów, późno rozpoznane schorzenie o wiele trudniej wyleczyć niż takie, które zostało rozpoznane w pierwszym stadium. Dlatego tak ważne jest, żeby pamiętać o okresowym badaniu piersi. Oczywiście, najbardziej podstawowym jest badanie palpacyjne, lecz należy pamiętać, że, zwłaszcza samodzielnie wykonywane, nie daje możliwości całkowitego wykluczenia choroby. 

Z tego też powodu warto raz na jakiś czas odwiedzić specjalistę, by wykonać badanie USG piersi lub mammografię. Pozwoli to wykluczyć bądź wcześnie rozpoznać stan nowotworowy, co umożliwi wcześniej rozpocząć leczenie i w konsekwencji zwiększyć szanse na przeżycie. 

Choć wielu kobietom badania piersi mogą się wydawać dość krępujące, nie ma w nich nic wstydliwego. Są niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy i wbrew pozorom wcale nie są tak intymne, jak wydają się przed zabiegiem.

Nigdy nie należy lekceważyć objawów raka piersi, nawet mimo ewentualnego strachu przed badaniem, ponieważ jest to bardzo niebezpieczna choroba, która nieleczona praktycznie zawsze prowadzi do śmierci. Gdy tylko na piersi wyczuje się zgrubienie lub zmianę jej kształtu, należy natychmiast udać się do lekarza. Jednym z podstawowych badań diagnostycznych raka piersi jest mammografia. Jest to również badanie, które powinno się wykonywać profilaktycznie w określonych odstępach czasu, ponieważ pozwala na wczesne rozpoznanie choroby. Statystyki pokazują również, że kobiety, które profilaktycznie wykonywały mammografię, dużo rzadziej umierają na raka piersi. Badanie jest bezbolesne, a czas jego wykonania to zaledwie kilka minut. 

W dzisiejszych czasach rak sutka to nie wyrok śmierci, przeciwnie, przy szybkim rozpoznaniu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia szanse na całkowite pokonanie tej choroby są bardzo wysokie. Dlatego właśnie tak ważna jest regularna kontrola zdrowia, szczególnie u kobiet znajdujących się w grupach ryzyka oraz pań, które skończyły 50. rok życia, a to właśnie mammografia jest najlepszą metodą profilaktyki. 

Październik, jako światowy miesiąc świadomości o raku piersi to okres, w którym na całym świecie podejmowane były różne inicjatywy, mające zwiększyć świadomość na temat tej choroby, a także okazać wsparcia kobietom, które usłyszały diagnozę „rak sutka”. Choroba ta, mimo coraz lepszych metod leczenia, corocznie atakuje bowiem coraz więcej kobiet, głównie ze względu na niedoinformowanie, strach przed badaniami czy fałszywe informacje usłyszane w przeszłości. 

W akcję promowania profilaktyki raka sutka i różnego rodzaju kampanie informacyjne corocznie angażuje się coraz więcej instytucji, mediów, firm i osób prywatnych. W październiku problematyka raka piersi była jednym z najważniejszych tematów podejmowanych przez telewizyjne kanały informacyjne oraz innego rodzaju media, była też dyskutowana na różnych szczytach przywódców państw czy konferencjach naukowych. 

W tym roku, również firma Hegelmann Poland postanowiła włączyć się w kampanię profilaktyczną raka piersi poprzez wynajęcie specjalnego mammobusu dla swoich pracowniczek. Gdy 23.października pojawił się pod budynkiem firmy przy ul. Jagiellońskiej 67/71 w Częstochowie, panie tam pracujące miały możliwość wykonać darmową mammografię, a także zasięgnąć informacji i porad związanych z tą chorobą. Była to więc bardzo dobra okazja, by skonsultować się z lekarzem w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, a także bliżej zrozumieć potrzebę profilaktyki raka sutka. 

Oczywiście, tak jak w przypadku mammografii wykonywanej w szpitalach, wszystkie wyniki badań pozostają ściśle tajne i dostępne tylko lekarzowi oraz pacjentce – nie ma więc potrzeby, by stresować się badaniem.

Page generated in 0.016 seconds.