Z ostatniej chwili

Gaude Mater podcast, czyli kultura do słuchania

2019-04-22 21:11:39 informacje
img

OPK „Gaude Mater” rusza z promocją kultury także poprzez podcasty, czyli dźwiękowe zapisy autorskich interpretacji literatury, czy rozmów z twórcami. Dostępne są już na platformie Spotify i poprzez aplikację Anchor, a także na stronie internetowej Ośrodka - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.     
Podcasty to coraz bardziej powszechna na całym świecie forma udostępniania szerokiemu gronu odbiorców różnego rodzaju publikacji kulturalnych, a także rozmów na poważne, aktualne tematy. Istnieją liczne podcasty literackie, polityczne, filozoficzne czy służące do nauki języków obcych. W epoce, w której w stacjach radiowych słowo niemal całkowicie ustąpiło pola muzyce popularnej, przywołują coś z ducha dawnego radia, w którym wywiad, rozmowa, dyskusja miały bardzo istotne miejsce. Wygoda podcastów polega na tym, że dzięki urządzeniom przenośnym można ich słuchać o każdej porze i w dowolnym miejscu.
OPK „Gaude Mater” rusza z trzema cyklami podcastów. „5 minut z poezją” to okazja, aby posłuchać wierszy w autorskich interpretacjach. Poetki i poeci czytają swoje teksty, zachęcając tym samym do sięgnięcia po ich twórczość także w innej formie. „Spotkanie z literaturą” to zapisy audio spotkań autorskich, które odbyły się dotychczas w siedzibie OPK – najczęściej podczas „Literackich Piątków”. Autorzy opowiadają o swojej twórczości i ujawniają ciekawe szczegóły związane z ich pracą. A „15 minut z kulturą” udowadnia, że nie potrzeba wiele czasu, aby porozmawiać o kulturze i dowiedzieć się o niej czegoś nowego. To intrygujące historie związane ze sztuką, muzyką czy literaturą, a zarazem możliwość, aby poznać dzieła, na które warto zwrócić uwagę oraz ludzi, którzy je tworzą.  
Podcasty mogą mieć bardzo szeroki zasięg, dadzą dostęp do kultury również tym, którzy z różnych powodów – choćby niepełnosprawności, choroby czy chwilowej niedyspozycji – nie mają zbyt wielu możliwości, aby pojawić się osobiście w siedzibie OPK. 
Podcast uzupełnia dotychczasowe, nowoczesne formy udostępniania kultury w OPK – transmisje na żywo czy nagrania wideo umieszczane w internecie. Gaude Mater Podcast jest dostępny przede wszystkim na popularnej platformie Spotify (pod adresem https://open.spotify.com/show/1NmQsWGO6TU3YSPgmlXI5K) oraz poprzez aplikację Anchor (https://anchor.fm/opkgm). Z czasem będzie można go znaleźć także na pozostałych platformach. Bezpośredni dostęp do nagrań możliwy jest również na stronie internetowej OPK pod linkiem http://www.gaudemater.pl/podcast/

Page generated in 0.0524 seconds.