Z ostatniej chwili

Jak się sprawdzają czerwone pojemniki

2021-01-29 12:42:07 informacje
img

Już ponad 12 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wylądowało w zlokalizowanych na terenie całego miasta specjalnych pojemnikach na elektrośmieci. Czerwonych kontenerów jest obecnie 24, docelowo będzie ich 32 – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Czerwone pojemniki, które od ubiegłego roku pojawiają się w wielu polskich miastach, to efekt realizacji systemu „Elektryczne Śmieci”, który gwarantuje bezpieczny, ekologiczny oraz łatwo dostępny recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Specjalny kontener przeznaczony jest na wszystkie popsute, niepotrzebne i nieużywane urządzenia elektryczne i elektroniczne działające na prąd lub na baterie o wymiarach nieprzekraczających 50 cm.

Wielu z nas ma świadomość, że zużyte wielkogabarytowe sprzęty AGD trzeba oddawać np. do PSZOK-u. Ale już wiedza, co zrobić z nieużywanym żelazkiem, prostownicą czy uszkodzonym aparatem fotograficznym jest dużo mniejsza. Wciąż mamy niewielką świadomość, że małe sprzęty AGD, elektroniczne zabawki czy karty SIM są elektrycznymi śmieciami, a więc nie można ich wyrzucać do zwykłych koszy – mówi Zbigniew Wróblewski, specjalista ds. gospodarki odpadami z firmy MB Recycling, która realizuje projekt. - Warto pamiętać, że elektroodpadami są także stare laptopy, telefony, słuchawki, tonery i baterie. Ze względu na niebezpieczne substancje w nich zawarte nie należy ich przetrzymywać w domu.

Tylko w 2019 r. Powstały w Polsce 54 miliony ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, z czego jedynie 17% poddano recyklingowi. Pozostała część elektrycznych śmieci albo jest nadal przetrzymywana w gospodarstwach domowych, albo trafiła na zwykłe wysypiska śmieci. Niestety, przy nawet najmniejszym uszkodzeniu np. pralki, świetlówki, tonera czy baterii niebezpieczne substancje: rtęć, azbest, ołów, freon, kadm, nikiel, chrom, lit mogą przedostać się do środowiska  naturalnego, poważnie zanieczyszczając glebę, wody gruntowe, a nawet powietrze. Dla przykładu: jedna bateria guzikowa może skazić 400 litrów wody oraz 1 m sześc. gleby. Dlatego tak istotne jest prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

W trosce o środowisko wszystkie elektryczne śmieci należy poddać recyklingowi. Z elektroodpadów można odzyskać cenne surowce, jak miedź, ołów, aluminium, a nawet złoto. Analitycy szacują, że w 2019 r. rynek gospodarki elektrycznych śmieci był wart 3,6 mld dolarów.

Mieszkańcy, wrzucając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do czerwonych pojemników, zyskują podwójnie, a nawet potrójnie. Po pierwsze, pozbywają się potencjalnego zagrożenia z własnych domów, dbając o siebie i swoich najbliższych, a po drugie, chronią środowisko naturalne dzięki ponownemu wykorzystaniu materiałów i surowców – mówi Bartłomiej Hajduk, prezes MB Recycling.

Obecnie w Częstochowie na elektrośmieci czekają 24 pojemniki, do których - od września ubiegłego roku - trafiło już ponad 12 ton zużytego sprzętu. Wkrótce stanie kolejnych 8 kontenerów. Obecnie znaleźć je można w lokalizacjach:

- Wincentego Witosa 1

- aleja Wyzwolenia 9

- Marysia 133

- Polskiej Organizacji Wojskowej 3

- Stanisława Kontkiewicza 4

- Bronisława Czecha 21

- Park Lisiniec

- ul. Śląska, Pasaż Opolczyka

- Generała Władysława Sikorskiego 85

- Marii Skłodowskiej-Curie 24

- Brzezińska 2

- Michała Drzymały 10 / Czajkowskiego 6

- Spółdzielczości 2

- Dekabrystów 45

- Wały Generała Józefa Dwernickiego 101/105

- Obrońców Poczty Gdańskiej 2

- Bohaterów Katynia

- Stefanii Sempołowskiej

- Turystyczna

- promenada Czesława Niemena

- Wały Generała Józefa Dwernickiego

- Ludwika Wawrzynowicza

- Radomska 117

- Zygmunta Krasińskiego

W Częstochowie funkcjonowaniem czerwonych pojemników na elektrośmieci zarządza Centrum Usług Komunalnych. 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0132 seconds.