Z ostatniej chwili

Klasówka Powstańcza 2019

2019-01-22 15:28:53 informacje
img

4. edycja adresowanego do młodzieży szkolnej sprawdzianu wiedzy o Powstaniach Śląskich odbędzie się 20 marca. Organizatorem jest m.in. Muzeum Powstań Śląskich. Zgłoszenia można przesyłać online do 8 marca - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Tegoroczna edycja odbędzie się w 98. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku. Jego niekorzystny dla Polski wynik był jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu III Powstania Śląskiego w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku.   
Każda edycja „Klasówki powstańczej” ma swój wiodący motyw. W związku z tym, że rok 2019 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Powstań Śląskich, motywem tegorocznej edycji jest ukazanie najistotniejszych wydarzeń I, II i III Powstania Śląskiego.
Adresatami obecnej edycji konkursu są uczennice i uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych i klas III wygaszanych gimnazjów, młodzież szkół średnich z całego kraju, a także wszyscy zainteresowani historią.
„Klasówka powstańcza” będzie się składać z dwóch etapów i ma służyć m.in. upowszechnianiu wiedzy historycznej oraz podtrzymywaniu wśród młodzieży pamięci zarówno o Powstaniach, jak i plebiscycie. Konkurs ma także na celu kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz zachęcanie młodzieży do rozwijania historycznych zainteresowań.   
Arkusz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie https://sites.google.com/a/wombb.edu.pl/klasowka-powstancza do 8 marca.
Organizatorami konkursu są: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Pamięci Narodowej oddział Katowice, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.
Szczegółowe informacje m.in. na temat przebiegu i harmonogramu obu etapów oraz zalecanej uczestniczkom i uczestnikom literatury zawiera regulamin, który można znaleźć na stronie http://www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=11892 .

Page generated in 0.0289 seconds.