Z ostatniej chwili

Klimatyzacja w pojazdach częstochowskiego MPK

2019-06-14 13:25:21 informacje
img

Spośród wyjeżdżających codziennie ok. 130 autobusów częstochowskiego MPK, które obsługują miejskie i podmiejskie trasy, większość (73 sztuki) jest wyposażona w klimatyzację wnętrza. Nie wszystkie autobusy o nowoczesnym nadwoziu są jednak wyposażone w to udogodnienie. Przykładowo kilkadziesiąt mercedesów dostarczonych do miasta w 2010 r. nie posiada takiej opcji. 

Jak informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK,  pierwsze klimatyzowane autobusy pojawiły się w taborze MPK w 2014 r. wraz z rozpoczęciem zakrojonej na szeroką skalę modernizacji floty w ramach programu „Lepsza komunikacja w Częstochowie”. W jej efekcie odsetek fabrycznie nowych autobusów wożących pasażerów w klimatyzowanych wnętrzach zaczął szybko rosnąć, by osiągnąć w tym roku liczbę 65 tego typu nowych pojazdów.  

Na przełomie ostatnich lat, flotę częstochowskiego MPK uzupełniały zakupy fabrycznie nowych i klimatyzowanych autobusów: w 2014 r. - 10 marki Solaris, w 2016 -  3 marki Solbus, w 2017  - 40 marki Solaris, w 2018 - 12 marki MAN

W ostatnich latach MPK wzbogaciło się o szereg kilkuletnich pojazdów z rynku wtórnego, z których część także wyposażona jest w klimatyzację.

System klimatyzacji w częstochowskich autobusach jest automatyczny - po przekroczeniu temperatury 22 st. C powietrza na zewnątrz włącza się automatycznie. Kierowcy nie mają możliwości regulacji czy wyłączenia nawiewów (poza własną kabiną). Dlatego jeśli tylko dany pojazd jest sprawny i ma na wyposażeniu tego typu udogodnienie, to klimatyzacja jest dostępna dla pasażerów. Podróże komunikacją miejską charakteryzują się jednak częstymi przystankami, otwieraniem drzwi i rotacją potoków pasażerskich - przez to schładzane powietrze we wnętrzu w przypadku wystąpienia bardzo wysokich temperatur szybko miesza się z tym, które dociera z zewnątrz. Z tego powodu, przy ekstremalnie gorącej aurze, z którą mamy do czynienia w ostatnich dniach, klimatyzacja pozwala obniżyć temperaturę we wnętrzu pojazdu o kilka stopni (max 10) w porównaniu do tej na zewnętrz.

W klimatyzację wyposażonych jest także 7 nowoczesnych składów tramwajowych typu Twist, które od 2012 roku jeżdżą po Częstochowie. Realizowane aktualnie zamówienie na produkcję i dostarczenie kolejnych 10 nowoczesnych i klimatyzowanych składów drugiej wersji Twista pozwoli na to, że większość kursów (podobnie jak w przypadku autobusów) będzie się odbywać nowoczesnym i klimatyzowanych taborem. Termin dostarczenia nowych tramwajów do Częstochowy to przełom 2019 i 2020 roku.

 

Page generated in 0.0337 seconds.