Z ostatniej chwili

Krwawy Poniedzialek

2019-09-04 13:29:27 informacje
img

4 września, w 80 rocznicę Krwawego Poniedziałku Urząd Miasta Częstochowy, Teatr Wojtka Kołsuta i społeczność Zespołu Szkół Technicznych zapraszają na Plac Biegańskiego na spektakl „Czas Mroku”.

Zbrodnia dokonana 4 września 1939 roku w Częstochowie była jedną z najkrwawszych w kampanii 1939 roku. Żołnierze Wehrmachtu i funkcjonariusze SS urządzali na ulicach łapanki. Pędzili ludzi w wyznaczone miejsca koncentracji (m.in. plac przed katedrą, ulica Strażacka, obecny plac Biegańskiego oraz plac Daszyńskiego). Przed katedrą strzelano w zbity tłum ludzi z karabinów maszynowych, przed ratuszem zabijano pojedynczymi strzałami w tył głowy. Zginęło ponad 600 mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, a także okolicznych miejscowości (choć prawdopodobnie liczba ofiar jest znacznie większa). Ta zaplanowana, metodycznie przeprowadzona akcja sterroryzowania bezbronnej ludności miasta nie była niczym uzasadniona, Częstochowa nie stanowiła bowiem ogniska oporu.

Wydarzenia z 4 września 1939 roku przeszły do historii jako Krwawy Poniedziałek. Stały się inspiracją do powstania spektaklu „Czas Mroku”.
Po 80 latach od tragedii powracają upiory przeszłości. Znów pojawiają się obwieszczenia Głównego Dowódcy wkraczającej armii niemieckiej . Zaczynają się aresztowania przypadkowych przechodniów w większości młodych ludzi, którzy stają na miejscu ofiar wrześniowej masakry…

Początek spektaklu, za którego scenariusz i reżyserię odpowiada Wojciech Kołsut – godz. 19.00.

Na zdjęciu spektakl „Krwawy Poniedziałek” z 2017 roku.

Page generated in 0.0264 seconds.