Z ostatniej chwili

Kulki mocy, roboty i eksperymenty, czyli niezwykła „Zima z Cemex” pod Częstochową

2024-02-27 12:09:37 informacje
img

Dzieci z podczęstochowskich gmin Rędziny i Kłomnice mogły poczuć się jak naukowcy, przyrodnicy i szefowie kuchni. A wszystko to dzięki bezpłatnym warsztatom, na które zaprosili je organizatorzy tegorocznej „Zimy z Cemex”. Adresowane do dzieci i młodzieży zajęcia zgromadziły w styczniu i lutym prawie 170 uczestników. „Zima z Cemex” została zorganizowana we współpracy z Gminnymi Ośrodkami Kultury w Rędzinach i Kłomnicach oraz Szkołą Podstawową w Koninie. 

 „Zima z Cemex” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Fundację Cemex „Budujemy Przyszłość”, której celem jest wsparcie rozwoju kompetencji przyszłości, takich jak STEM oraz zielone kompetencje. Oprócz tego Fundacja promuje bezpieczne zachowania wśród najmłodszych mieszkańców miejscowości, w których znajdują się zakłady produkcyjne Cemex Polska.

W tegorocznym programie nie zabrakło wydarzeń poświęconych zdrowej diecie, ekologii i nauce. Gminne Ośrodki Kultury w Rędzinach i Kłomnicach zaproponowały najmłodszym warsztaty przyrodnicze. Pierwsze zajęcia pozwoliły dzieciom poznać organizmy bezkręgowe, żyjące w rzekach i jeziorach. Korzystając z lup i mikroskopów, mali przyrodnicy obejrzeli ponad 20 okazów tych wodnych stworzeń. Podczas drugich warsztatów dzieci dowiedziały się, w jaki sposób rośliny mogą się rozprzestrzeniać, przenosząc się na duże odległości. Tematem trzeciego spotkania było z kolei powietrze – dzięki niezwykłym eksperymentom uczestnicy poznali jego skład, a także sposoby powstawania zanieczyszczeń.

Dzieci odwiedzające Gminny Ośrodek Kultury w Rędzinach mogły ponadto wziąć udział w zajęciach z robotyki, a także eksperymentować w ramach „Biolaboratorium”. Podczas tych ostatnich warsztatów nie zabrakło takich atrakcji, jak dmuchanie balonów za pomocą drożdży i badanie preparatów pod mikroskopem.

W ramach „Zimy z Cemex” bogata oferta zajęć czekała także na uczniów Szkoły Podstawowej w Koninie. W programie, oprócz wspomnianej robotyki oraz „Biolaboratorium”, znalazły się m.in. dwa rodzaje warsztatów kulinarnych. W trakcie spotkania poświęconego kuchni molekularnej dzieci uczyły się, jak przygotować owocowy kawior, jadalny piasek i najszybsze lody świata. Tematem kolejnych warsztatów były natomiast zdrowe słodycze, znane jako „kulki mocy”. Dużą popularnością wśród dzieci cieszył się także spektakl lalkowy o Czerwonym Kapturku, przygotowany we współpracy z Bogusławem Byrskim, aktorem Teatru Andersena w Lublinie.

Ofertę zajęć w Koninie uzupełniły fascynujące „Eko-warsztaty” oraz zajęcia na świeżym powietrzu z elementami tai-chi.

– Ferie są dla dzieci czasem odpoczynku, ale także okazją do dobrej zabawy i poszerzania zainteresowań. Dlatego co roku w ramach „Zimy z Cemex” proponujemy im wciąż nowe, angażujące zajęcia. Bardzo nas cieszy, że dzieci tak licznie uczestniczą w spotkaniach i warsztatach, które zarazem bawią i uczą – mówi Agnieszka Rutkowska, wiceprezeska Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość”.

Członkowie i członkinie Koła nr 19 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów we Mstowie mieli natomiast okazję wziąć udział w spotkaniu edukacyjno-integracyjnym „Warsztaty bezpieczeństwa i zdrowia z Cemex”, które odbyło się w mstowskim GOK-u. Zajęcia poświęcone były m.in. profilaktyce wybranych chorób nowotworowych – prelekcję poprowadziły przedstawicielki Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. Wykład o zasadach zdrowego żywienia w wieku senioralnym przeprowadziła dietetyczka kliniczna Małgorzata Stanior. Uczestniczki oraz uczestnicy zapoznali się również z ogólnopolską akcją „Koperta życia”, która ułatwia służbom ratowniczym podjęcie szybkiej akcji ratującej życie. 

Page generated in 0.0186 seconds.