Z ostatniej chwili

Lato w mieście

2021-07-20 12:10:15 informacje
img

Wycieczki w jurajskie zakątki, warsztaty, zmagania sportowe, odwiedziny w gospodarstwach agroturystycznych, poznawanie z bliska rozmaitych zwierzaków czy tajników wytwarzania „swojskich” produktów –  to atrakcje przygotowane dla dzieciaków z częstochowskich szkół, które czas urlopu od nauki spędzają w mieście. Organizowane przez placówki edukacyjne i współfinansowane przez miasto letnie zajęcia trwają.  

W tym roku do akcji przystąpiła rekordowa liczba placówek – aż 22.  Z różnych form wypoczynku (półkolonii, wycieczek, „dni otwartych” etc.) będzie mogło skorzystać w sumie prawie 1200 młodych i bardzo młodych ludzi – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

W części placówek zajęcia właśnie trwają; inne przygotowały propozycje na sierpień. 

I tak półkolonie w Szkole Podstawowej nr 21 wypełniały zawody sportowe, zajęcia świetlicowe i niedalekie wycieczki plenerowe. Dzieci odwiedziły m.in. stadninę koni „Biały Borek”; korzystały też z kilku okolicznych placów zabaw. 

Na wakacyjne propozycje Szkoły Podstawowej nr 1 złożyły się zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne, zabawy w parkach miejskich, wyjście do kina i sali zabaw oraz wycieczka do jurajskich Podlesic. 

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 52 pojechały do „Jurajskiej Spiżarni” we wsi Biała Wielka w gminie Lelów, gdzie czekały na nich dwa warsztaty tematyczne – „Mleko i jego przetwory” oraz „Historia chleba”. 

Półkolonie w Szkole Podstawowej nr 38 upływały pod znakiem aktywności fizycznej – dzieci „szalały” w parku linowym „Dino Lino”, uczestniczyły w warsztatach w „Parku Przygód i Atrakcji” w Wilkowicach i gospodarstwie agroturystycznym „Stefanówka” w Szarlejce. Wyprawiły się też do Garnka i Pająka oraz odbyły leśny rajd połączony z poznawaniem tajników opieki nad zwierzętami hodowlanymi i zwyczajów zwierząt egzotycznych. 

Uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 uczestniczyli z kolei w wyjeździe edukacyjno-rekreacyjnym do Biskupic, gdzie brali udział w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych w gospodarstwie agroturystycznym „Sokole Ranczo”. 

Zespół Szkół Specjalnych nr 45 zorganizował natomiast półkolonie pod znakiem  zajęć praktycznych – m.in. tworzenia „lasu w słoiku”, szycia toreb płóciennych i naszywania na nie aplikacji, warsztatów  kulinarnych, zajęć komputerowych, muzycznych i tanecznych. Poza tymi zajęciami można też było korzystać ze szkolnego placu rekreacji. 

Nie zabrakło propozycji dla nieco starszej młodzieży – uczennice i uczniowie Zespołu Szkól Technicznych odbyli jednodniową wycieczkę w Beskid Żywiecki, zaliczając malownicza trasę – Soblówka, Kotarz, Rycerzowa, Przełęcz Przysłop. W inny dzień była okazja, aby poćwiczyć technikę marszu z kijkami, dołączając do grupy „Chodzę Bo Lubię” w Lasku Aniołowskim; kolejny wypełniła natomiast piesza wycieczka do Olsztyna i Sokolich Gór, a wypoczynek zwieńczył trening biegowy na Stadionie Lekkoatletycznym. 

Fot. Materiały organizatorów

Page generated in 0.0177 seconds.