Z ostatniej chwili

Mobilne roboty opanowały Politechnikę

2019-09-27 15:54:00 informacje
img

Na Politechnice Częstochowskiej odbył się I Ogólnopolski Zlot Łazików Marsjańskich. Młodzi inżynierowie z naszej uczelni stanowią ścisłą światową czołówkę ekip konstruujących tego rodzaju urządzenia - informuje. Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Do organizacji wydarzenia, które odbyło się 26 września, skłoniły Politechnikę Częstochowską sukcesy ekip z Polski na międzynarodowych konkursach inżynierskich. Drużyna PCz Rover Team z Częstochowy od kilku lat jest w ścisłej światowej czołówce zespołów tworzących wielozadaniowe roboty mobilne. Z powodzeniem startuje w odbywających się na pustyni w stanie Utah zawodach organizowanych przez The Mars Society. Bierze w nich udział ponad 30 ekip z całego świata. Podczas zawodów łaziki muszą np. pokonywać wzniesienia, pobrać próbki gruntu, zebrać umieszczone w terenie narzędzia czy naprawić zepsute urządzenia. W ubiegłym roku częstochowski łazik „Modernity 2” zdobył 1. lokatę w konkursie University Rover Challenge. Na przyszłoroczne zawody częstochowianie opracowują kolejną wersję łazika – z nową elektroniką.  

Obok częstochowskich studentów swoje pojazdy zaprezentowali młodzi inżynierowie z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Fot. Anna Mielczarek / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.022 seconds.