Z ostatniej chwili

Nawadnianie młodych drzew

2019-07-24 15:52:51 informacje
img

Przy rosnących w Częstochowie na ternach miejskich młodych drzewach cyklicznie pojawiają się specjalne pojemniki z aplikatorami do ich podlewania. To konieczna reakcja na panującą ciągle suszę, która zagraża miejskiej zieleni - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Elastyczne worki ze sztucznego tworzywa (ze specjalnymi kroplownikami) mieszczą 60 litrów wody, która wsiąka w promieniu około 30 cm od pnia drzewa przez około 4-6 godzin. Dzięki temu nawodnienie jest dużo skuteczniejsze niż prowadzone metodą tradycyjną, czyli przez podlewanie drzew wężem lub wiadrem.

Pilotażowo miasto zakupiło 100 takich worków. Stosuje je rotacyjnie, przekładając po opróżnieniu na kolejne wymagające podlewania drzewa. Susza jest jednak ciągle tak głęboka, że podlewać trzeba nasadzenia nawet sprzed czterech czy pięciu lat.

Po wstępnych obserwacjach stosowania worków można stwierdzić, że nawadnianie tą metodą jest skuteczne i pozwala bardzo istotnie ograniczyć straty wynikające z suszy (nie da się ich całkowicie wyeliminować przy panujących w tym roku warunkach atmosferycznych). Oprócz stosowania worków nadal kontynuuje się tradycyjne nawadnianie nowych nasadzeń drzewek.

Wykonawca, który w tym roku na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa zajmuje się pielęgnacją nasadzeń drzew na terenach zieleni miejskiej, przemieszcza aplikatory na kolejne obiekty zgodnie ze wskazaniami pracowników wydziału.

W środę worki z aplikatorami do kropelkowego podlewania pomagały m.in. drzewom rosnącym przy ul. św. Rocha, w pobliżu skrzyżowania z ul. Legnicką.

Zakup pilotażowej partii 100 specjalistycznych worków kosztował miasto 9,5 tys. zł.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0303 seconds.