Z ostatniej chwili

Niebieska Częstochowa

2019-04-03 14:30:21 informacje
img

Częstochowa kolejny raz włączyła się do akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu”. W ramach jej obchodów w mieście trwają różnorodne imprezy i spotkania upowszechniające wiedzę o autyzmie - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Międzynarodowa akcja przypomina, że ludzie z autyzmem żyją wśród nas i na co dzień muszą mierzyć się z wieloma trudnościami. Osoby autystyczne – ze względu na problemy w porozumiewaniu się z otoczeniem – w niewielkim stopniu uczestniczą w życiu społecznym i często zdane są wyłącznie na siebie.

W Częstochowie tegoroczne obchody rozpoczęły się 1 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 od pokazu filmu, prelekcji i dyskusji o autyzmie. 2 kwietnia, czyli w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się konferencja naukowa „Jestem Osobą z Autyzmem – Dajcie Mi Szansę”. Tego dnia na placu Biegańskiego zorganizowano happening dla najmłodszych „Przystanek Autyzm”. Wieczorem odbyły się koncerty finałowe z udziałem m.in. Phantoms, Zespołu 69 czy Maćka Maślikowskiego, który zaśpiewał piosenkę „Po prostu kochaj”. Gwiazdą wieczoru była Cleo. Na niebiesko zostały podświetlone najsłynniejsze budynki w mieście: Ratusz, Pałac Ślubów, Miejska Galeria Sztuki, a także – po raz pierwszy w historii - jasnogórski klasztor.

Tegoroczne obchody potrwają do 6 kwietnia. Na środę 3 kwietnia zaplanowano pokaz filmów oraz debatę na temat autyzmu (Miejski Dom Kultury w Blachowni). W dniach 3 - 5 kwietnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie wraz z Fundacją Dla Rozwoju i Fundacją Chrześcijańską Adullam zapraszają do Dzielnicowych Ośrodków Społeczności Lokalnej na cykl spotkań „Autyzm? – Wytłumaczymy!”. 6 kwietnia w Centrum Konferencyjno-Przemysłowym przy ul. Przemysłowej 9 odbędzie się maraton zumby „Tanecznym Krokiem w Niebieski Świat Autyzmu”.

Organizatorem akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” jest Stowarzyszenie „Daj Mi Czas”. Współorganizatorzy to: Urząd Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, Fundacja dla Rozwoju, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Honorowy patronat nad akcją, tak jak co roku, objęli: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0325 seconds.