Z ostatniej chwili

Niedziela na Czekonie

2019-04-14 09:51:10 informacje
img

Dziś, w niedzielę 14 kwietnia, ostatni dzień konwentu miłośników fantastyki Czekon. 
Impreza odbywa się na Uniwersytecie im. Jana Długosza, w budynku przy ul. Zbierskiego 2/4. Oto jej dzisiejsze atrakcje.

Niedziela
14 kwietnia 2019
11:00
- (SALA A) Jacek Komuda – „Powrót do słowiańszczyzny” – W latach 90. mity słowiańskie były słabo wykorzystane w fantasy, wyśmiewane przez Andrzeja Sapkowskiego i krytyków. Jak to się stało, że odżyły w nowym tysiącleciu?
- (SALA B) Legio XXI Rapax – Obraz legionów rzymskich w popkulturze.
- (SALA C) Justyna „Bandziorka” Migoń-Sasuła – Jak żyli ludzie marginesu w średniowieczu? – Jak wyglądało średniowieczne społeczeństwo i dlaczego udawało, że mnóstwo ludzi nie istnieje? Przeżyjmy podróż do odległych czasów, gdy wielu ludziom nie podawało się ręki.
12:00
- (SALA A) Krzysztof „ŻuŻu” Majtyka – Konkurs ogólnofantastyczny – najogólniej jak się da. Pytania z książek, gier, komiksów filmów i trochę naukowych. Cokolwiek w jakikolwiek sposób związane z fantastyką może się tu znaleźć.
- Legio XXI Rapax – pokaz musztry rzymskiego legionu.
13:00
- (SALA A) Justyna „Bandziorka” Migoń-Sasuła – Losy okrutnych kobiet na przestrzeni dziejów. – Wszyscy lubimy opowieści o bohaterach, którzy wsławili się wielkimi czynami, niosąc ratunek uciśnionym i przynosząc chwałę swoim narodom. Jednak w historiografii jest miejsce również na opowieści o mniej chwalebnych czynach i występkach, które mrożą krew w żyłach i wywołują gęsią skórkę. Płeć niewieścia może poszczycić się przedstawicielkami, które na przestrzeni dziejów wywoływały panikę wśród swoich poddanych czy sąsiadów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kobietach, które przeszły do historii jako okrutne mścicielki, trucicielki i zbrodniarki ta prelekcja jest właśnie dla Ciebie!
14:00
- (SALA A) Ines Załęska i Paulina Kasińska – Irracjonalny świat techniki. Groza w „Demonie ruchu” Stefana Grabińskiego, określanego mianem „polskiego Poe”. Pisarz nie zyskał sławy za życia, jednak współcześnie jego twórczość jest bardzo doceniana. Książki Grabińskiego zajmują zasłużone miejsce wśród klasyków polskiej literatury fantastycznej. Celem wystąpienia jest przybliżenie fenomenu pisarza oraz omówienie wybranych opowiadań ze zbioru „Demon ruchu”. Autorki referatu zwrócą szczególną uwagę na motywy grozy, które są wielokrotnie przetwarzane w twórczości Grabińskiego.
15:00
- (SALA C) Zakończenie konwentu

Page generated in 0.0308 seconds.