Z ostatniej chwili

Niedziela na festiwalu Hot Jazz Spring

2019-06-09 10:41:43 informacje
img

Ostatni festiwalowy dzień da wam znów wiele radości ze słuchania dobrej muzyki.
Najpierw nowość - piknik na ul. Jazzowej. Jest w mieście taka ulica (boczna od Artyleryjskiej). Będzie tu można usłyszeć grupy takie jak: Leliwa Jazz Band, Five O'Clock Orchestra oraz Sergiej Wowkotrub Gipsy Swing Quartet. Początek wydarzenia - o godz. 12.00.
A po południu w Filharmonii Częstochowskiej (ul. Wilsona 16) dwa hity: Neil Wilde z grupą Forsal oraz The Sazerac Swingers & Emily Rault. 
Neil Wilde - pianista, wokalista, autor muzyki i tekstu pochodzący z hrabstwa Yorkshire w Anglii. Jego profesjonalna przygoda z muzyką zaczęła się, gdy miał 17 lat. Po regularnych podróżach i koncertach w Skandynawii w 1991 r. osiedlił się w Norwegii. Pracował tam w telewizji oraz radiu, gdzie został okrzyknięty „Najlepiej strzeżonym norweskim sekretem”. Koncertował w wielu miejscach świata. Największy wpływ miały na niego takie osobistości jak Jerry Lee Lewis i Elvis Presley przez, co szybko zaczął interesować się boogie-woogie i rock and rollem. W efekcie wypracował swój niepowtarzalny styl śpiewania oraz gry na pianinie. Potrafi zabawiać publiczność, grając na fortepianie w dość nietypowy sposób, używając wieszaków, wałków to malowania, nóg, łokci, a wszystko to w stylu boogie-woogie. Już przez ponad 40 lat podróżuje po całym świecie sprawiając ludziom przyjemność swoimi występami.
Towarzyszący mu częstochowianie - zespół Forsal - grają utwory o charakterze bluesowym, blues-swingowym, funky, rock, jazz. Twórczość ta wzbogacona jest nietuzinkowymi polskimi tekstami. Perfekcyjna sekcja, intrygująca gitara elektryczna, świetnie brzmiące organy Hammonda i harmonijka ustna oraz bardzo dobry kontakt lidera z publicznością w połączeniu z charakterystycznym pomysłem na śpiew daje niepowtarzalne i unikatowe brzmienie w skali całego kraju. Skład zespołu powstałego w 2013 r. to  Skład zespołu: Jakub Konieczko – śpiew, harmonijka ustna; Adrian Lewandowski – gitara elektryczna, Dariusz Drążkiewicz - instrumenty klawiszowe, Wojciech Pachuta – gitara basowa, Damian Smoliński – perkusja.
The Sazerac Swingers są uważani za jeden z najlepszych europejskich zespołów grających współczesny jazz nowoorleański tak, jak dziś jest grany w miejscu narodzin. Ich dźwięki i ich imponująca energia elektryzują publiczność na festiwalach i klubach, zapewniając widzom niezapomniane widowisko. Nazwa pochodzi od oficjalnego napoju miasta Nowy Orlean - Sazerac koktajl, którego początki sięgają 1804 roku. The Sazerac Swingers zamieniają każdy koncert w niezapomnianą imprezę na najwyższym poziomie artystycznym. Grupę prowadzą weteran z Nowego Orleanu Max Christian, kanadyjska piosenkarka i tancerka Emily Rault i trębacz Christiana Altehülshorst. Najlepiej sprzedający się niemiecki magazyn muzyczny „Good Times” napisał o tej wielonarodowej grupie: „The Sazerac Swingersi to jedna z największych atrakcji niemieckiej sceny jazzowej. Gdziekolwiek się pojawią, już po dwóch piosenkach miejsce koncertu zamienia się w imprezową jamę niedźwiedzi”.
Ta dawka pozytywnej energii na pewno pomoże nam zmierzyć się z myślą, że następny festiwal Hot Jazz Spring dopiero w przyszłym roku.
Lecz na razie cieszmy się z tego, co jeszcze dziś przed nami. 

Page generated in 0.0343 seconds.