Z ostatniej chwili

Nowa sygnalizacja świetlna

2018-01-29 10:25:18 informacje
img

Na dwóch skrzyżowaniach ul. Kopernika (ze Śląską i Nowowiejskiego) powstanie sygnalizacja świetlna - informują Biuro Prasowe Urzędu Miasta oraz Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie. 
O planach nowej inwestycji drogowej poinformowano 25 stycznia na briefingu prasowym w obrębie skrzyżowania ulic Kopernika i Śląskiej.
Ze wspólnych analiz Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu oraz Policji pod kątem poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego na najbardziej newralgicznych skrzyżowaniach w mieście wynika, że skrzyżowaniami wymagającymi interwencji w zakresie inżynierii ruchu drogowego są w pierwszej kolejności krzyżówki ulic Kopernika ze Śląską i Nowowiejskiego.
– Po wielu symulacjach okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja sygnalizacji świetlnej na wszystkich strumieniach ruchu w obrębie tych skrzyżowań – zapowiedział Mirosław Kucia-Piekarski, z-ca dyrektora częstochowskiego MZDiT. – To, że  będzie ona optymalnym rozwiązaniem, wynika m.in. ze specjalnego kalkulatora danych wskazanego w ministerialnym rozporządzeniu. Wprowadzono do niego konkretne wartości i ich analiza wskazała, że właśnie inteligentna sygnalizacja świetlna wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w tych miejscach.
W podobnym tonie wypowiadali się funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Podkreślili też, że modyfikacje poprawią przede wszystkim komfort poruszania się pieszych - grupy najbardziej narażonej na negatywne skutki zdarzeń drogowych.
Sygnalizacja zostanie zsynchronizowana z innymi sygnalizatorami, znajdującymi się nieopodal. Dzięki temu zostanie uzyskany efekt „zielonej fali”, który spowoduje u kierujących pojazdami poruszanie się z dopuszczalną prędkością. Dzięki temu utrzymana zostanie płynność jazdy, a poprawie ulegnie bezpieczeństwo włączających się do ruchu z ulic podporządkowanych. Zdaniem drogowców i policjantów podobnego efektu nie udałoby się uzyskać, stosując inne rozwiązania inżynieryjne. 
Instalacja sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach będzie kosztować około 500 tys. zł, a pieniądze na nią są zabezpieczone w tegorocznym budżecie miasta. Montaż sygnalizacji poprzedzi przygotowanie dokumentacji projektowej. Instalacja powinna zacząć działać na początku jesieni.

Page generated in 0.0384 seconds.