Z ostatniej chwili

Odkryj królestwo Jury

2019-09-19 12:49:45 informacje
img

Piknik historyczny z pokazami XVIII-wiecznej musztry, tańca oraz walk średniowiecznych na placu Biegańskiego zainauguruje w piątek 20 września Juromanię - święto Szlaku Orlich Gniazd - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Już od 17.00 będzie można zwiedzać średniowieczny obóz. Święto Szlaku Orlich Gniazd symbolicznie rozpocznie o godz.19.00 wystrzał z karabinków skałkowych. Potem będzie można jeszcze obejrzeć pokaz mody historycznej, zwiedzić obóz z przewodnikiem, a po zmroku placem Biegańskiego zawładnie grupa tańcząca z ogniem.

Juromania, czyli Święto Szlaku Orlich Gniazd, to oryginalny pomysł na wypromowanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i przedłużenie sezonu turystycznego.

Impreza, która zadebiutowała w zeszłym roku (wzięło w niej udział ponad 18 tysięcy osób), przenosi uczestników w średniowieczne klimaty jurajskich zamków i warowni. Pobudza wszystkie zmysły podczas turniejów rycerskich, pokazów historycznych, w regionalnej kuchni czy na licznych warsztatach i zajęciach edukacyjnych. Na aktywnych czekają wspinaczki pod okiem instruktorów, rajdy i wycieczki z przewodnikiem.

W tym roku Juromania zostanie oficjalnie zainaugurowana 20 września, właśnie w Częstochowie.

Na placu Biegańskiego od godz. 17.00 do 20.00 odbywać się będzie piknik historyczny. W jego ramach zobaczymy m.in. pokazy mody, musztry, tańców i walk rycerskich. Dodatkowo na terenie parafii św. Jakuba rozbity zostanie średniowieczny obóz, który będzie udostępniony do zwiedzania. W kulminacyjnym momencie imprezy, około godz. 19.00, na ustawionym specjalnie na potrzeby Juromanii telebimie zostanie zainicjowane odliczanie do symbolicznego startu Święta Szlaku Orlich Gniazd.

Pełen program tegorocznego Święta Szlaku Orlich Gniazd - na stronie: juromania.pl

Atrakcje tegorocznej Juromanii odbędą się w całym regionie - przy Zespole Pałacowo-Parkowym w Złotym Potoku (gmina Janów),  zamku w Olsztynie, w Bobolicach, Żarkach, Łutowcu, Bąkowcu, Ogrodzieńcu, Pilicy, Podlesicach, zamkach w Tenczynie i Korzkwi, w Rabsztynie, Bydlinie i Pieskowej Skale. 

Organizatorzy zapewniają JurObusy - bezpłatne przejazdy na wybranych trasach.

Oto program „Juromanii” - Święta Szlaku Orlich Gniazd na pl. Biegańskiego w piątek 20 września:

17.00 – 20.00 - Piknik historyczny - na terenie średniowiecznego obozu, który zostanie rozbity na terenie parafii św. Jakuba

17.15  - Pokaz musztry XVIII w.

17.45  - Pokaz tańca XVIII w. z udziałem publiczności

18.30  - Pokaz walk średniowiecznych

19.00  - Odliczanie na telebimie do symbolicznego startu Święta Szlaku Orlich Gniazd, wystrzał z karabinków skałkowych

19.15 - Pokaz mody historycznej

19.45 - Zwiedzanie obozu z przewodnikiem

20.30 - Pokaz grupy tańczącej z ogniem

21.00 - Zakończenie

 

Page generated in 0.0434 seconds.