Z ostatniej chwili

Oszuści nadal dzwonią i próbują oszukiwać

2022-10-26 11:52:31 informacje
img

24 października na terenie powiatu myszkowskiego oszuści dali o sobie znać. Ich ofiarą padła 81-latka z Poraja – informuje myszkowska Policja.

Telefony od oszustów podających się za krewnych i policjantów odebrało dwóch mieszkańców Poraja. Pod pretekstem trudnej i nagłej sytuacji życiowej bliskich krewnych przestępcy próbowali wyłudzić od seniorów jak największą gotówkę. Naiwność i wielkoduszność 81-letniej seniorki została bezwzględnie wykorzystana przez oszustów. Kobieta uwierzyła, że rozmawia z wnuczkiem i przekazała oszustom 30 tys. zł oraz 200 funtów. Natomiast 94-latek z Poraja zachował godną naśladowania postawę i nie dał się oszukać. Podczas rozmowy telefonicznej z podejrzaną kobietą nagle przerwał połączenie. Następnie zadzwonił do swoją synowej i syna. Zapytał i zweryfikował, czy mają kontrolę w firmie i czy faktycznie potrzebują pieniędzy „żeby się okazać”. Szybko wyszło na jaw, że senior miał do czynienia z oszustami. Na szczęście w tym przypadku 94-latek zachował zimną krew i wykazał się ogromną rozwagą. Kiedy tylko zorientował się, że mógł paść ofiarą oszustów, o swoim podejrzeniu powiadomił Policję.

 

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

  • dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
  • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka czy córki,
  • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
  • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0143 seconds.