Z ostatniej chwili

Po szychcie. Czas na fajrant - Industriada w Częstochowie

2022-09-02 11:07:51 informacje
img

Po szychcie. Czas na fajrant - Industriada w Częstochowie
Nasza odsłona śląskiej imprezy popularyzującej dzieje przemysłu odbędzie się w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w sobotę 3 września. Początek o godz. 11.00
Industriada – czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki – odbywa się już od 13 lat. To impreza organizowana w tym samym czasie w całym województwie śląskim, łącznie w 41 obiektach w 25 miejscowościach – w tym w Częstochowie. Hasło tegorocznej edycji to „Po szychcie. Czas na  fajrant”.
Częstochowska odsłona Industriady odbędzie się na terenie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku Staszica w najbliższą sobotę. Zwiedzać samo Muzeum będziemy mogli od godz. 11.00 do 18.00. Przewodnikami będą emerytowani górnicy  ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oraz pracownicy Działu Historii Muzeum Częstochowskiego. Wspólnie przybliżą chętnym, jak wyglądała kiedyś praca w kopalniach.
Na godz. 12.00 zaplanowano warsztaty „Rudne ogrodniki”, podczas których będzie okazja  stworzyć własne roślinne kompozycje.
Chętni będą mogli także wziąć udział  w „Wyścigu pokoju” – czyli retro-grze w kapsle rozgrywanej na wzór transmitowanych w telewizji zawodów kolarskich. Kapsle „kolarzy” specjalnie przygotowywano do wyścigu – polerowano o chodnik ich wierzchy, tak by miały lepszy „poślizg”, a do wnętrza wklejano flagę państwa, które dany gracz reprezentował. Początek – godz. 14.00
Innego rodzaju zajęcia – „Plenerowe malowanie” – odbędą się o godz. 15.
Pierwsza część prowadzona będzie w Muzeum, gdzie z przewodnikiem będzie można zwiedzić wystawę oraz poznać historię wydobywania rud żelaza w regionie częstochowskim. Następnie odbędzie się integracyjna zabawa plastyczna, podczas której uczestnicy stworzą obrazy przedstawiające m.in. górników rudnych podczas pracy, chodniki górnicze, wagoniki i inne elementy wyposażenia kopalni.
Z kolei na godz. 15.00 zaplanowano „Parkowe podchody” – uczestnicy zabawy będą musieli rozwiązać zadania i zagadki, aby dotrzeć do wyznaczonego celu. Dla najlepszych – nagrody.
Na zakończenie w programie jest zabawa taneczna „Czas na tańce”, która odbędzie się  przy akompaniamencie kapeli folkloru miejskiego „U Andrzeja”. Przy dźwiękach akordeonu i szlagierach muzyki podwórkowej będzie można spróbować własnych sił w tańcach, które niegdyś towarzyszyły górnikom podczas odpoczynku po ciężkiej pracy.
Zapisy na warsztaty są przyjmowane pod nr telefonu 504 757 178. O wszystkich zaplanowanych wydarzeniach w całym województwie można przeczytać na stronie Industriady.

Page generated in 0.0167 seconds.