Z ostatniej chwili

Dwa nowe defibrylatory w Częstochowie

2020-10-28 12:58:39 informacje
img

Defibrylatory zewnętrzne (AED), które ratują życie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia, od 29 października będą  dostępne w dwóch przestrzeniach Grupy Kapitałowej Exact Systems w Częstochowie.  

Europejska Rada Resuscytacji podaje, że co roku z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK) umiera około 400.000 Europejczyków, z czego około 40.000 osób w Polsce. Aż w 50-70% przypadków po zastosowaniu AED wracają czynności życiowe poszkodowanego. 7-10 minut od nagłego zatrzymania akcji serca bez przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej i defibrylacji doprowadza do śmierci. W czasach, gdy cały świat walczy z COVID-19 i dostęp do lekarzy jest utrudniony, Grupa Kapitałowa Exact Systems wyposaża swoje obiekty w defibrylatory AED. 

 Wywodząca się z Częstochowy Grupa Exact Systems jest liderem kontroli jakości części motoryzacyjnych w Polsce i jedną z największych tego typu firm w Europie. Obecni w 13 państwach w Europie i Azji, współpracują z największymi markami samochodowymi i każdego dnia delegują do pracy ponad 5500 kontrolerów jakości. Na co dzień dbają o wysoką jakość usług, od wybuchu pandemii z sukcesem realizują projekt Bepieczni2020 (www.bezpieczni2020.pl), który ma na celu wsparcie pracowników, klientów oraz partnerów biznesowych w przygotowaniu do prowadzenia działalności w nowej rzeczywistości. 

Bezpieczni w Częstochowie 

- Projekt Bezpieczni2020 rozpoczęliśmy wiele miesięcy temu. W jego ramach oferowaliśmy usługi audytu i doradztwa, ozonowania pomieszczeń, kontroli ruchu osobowego, rezydentury, outsourcingu pracowniczego. Pomagaliśmy dostosować miejsca pracy do nowych wymogów epidemiologiczno-sanitarnych, a także podejmowaliśmy działania dla wsparcia lokalnych inicjatyw w walce z COVID-19 - mówi Lesław Walaszczyk, wiceprezes Exact Systems. - Początkowo pomagaliśmy placówkom edukacyjnym oraz ośrodkom opiekuńczo-wychowawczym, wyposażając je w środki ochrony osobistej, środki dezynfekujące, czy przeprowadzając bezpłatnie ozonowanie sal. Obserwowaliśmy rozwój sytuacji i okazało się, że sporym problemem stało się leczenie chorób niezwiązanych z COVID-19. Trudności z umówieniem wizyt u lekarza,  przekształcanie oddziałów kardiologicznych w zakaźne przyspieszyły naszą decyzję o montażu AED, który będzie służyć nie tylko pracownikom firmy, ale także lokalnej społeczności. 

Urządzenie AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny wykorzystywane jest podczas nagłego zatrzymania krążenia osoby poszkodowanej. Aparat ten może przywrócić poprawny rytm pracy serca. Warto zaznaczyć, że AED jest bardzo proste w obsłudze i nawet kiedy nie wiemy, jak go używać, urządzenie wydaje nam polecenia i przeprowadza przez wszystkie wykonywane czynności. Należy pamiętać, że w sytuacji zagrożenia życia należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112. 

Do tej pory w Częstochowie zamontowano już ponad 30 urządzeń AED. Grupa Exact Systems zaopatrzyła się w 2 defibrylatory. Jedno z urządzeń zostało zlokalizowane na budynku centrali przy ulicy Focha 53, aby w razie nagłego wypadku mogli skorzystać z niego wszyscy potrzebujący. Firma jest usytuowana blisko centrum, 600 m od największego deptaka Częstochowy, alei Najświętszej Maryi Panny. Warto dodać, że jest to jedno z pierwszych zewnętrznych, dostępnych do użytku przez 24 godziny na dobę AED w Częstochowie. Drugi defibrylator został ulokowany wewnątrz budynku przestrzeni sortującej Exact Systems przy ul. Rejtana 25B. Obydwa urządzenia znajdują się pod nadzorem i są stale serwisowane, aby mogły służyć jak najdłużej. Chociaż to dopiero początek przygody Exact Systems z AED, spółka nie wyklucza zamontowania w przyszłości kolejnych urządzeń ratujących życie.  

Nie tylko defibrylatory 

Grupa Exact Systems od początku swojego istnienia realizuje politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. W ubiegłych latach grupa wielokrotnie organizowała szkolenia dla pracowników z zakresu pierwszej pomocy. Zamontowanie defibrylatorów jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia serii szkoleń z zakresu obsługi urządzeń AED dla pracowników oraz przeprowadzenia kampanii informacyjnej adresowanej do mieszkańców okolicy ul. Focha oraz zakładów przy ul. Rejtana. Kampania ma zwiększyć świadomość społeczeństwa, jak ważne jest szybkie udzielenie pomocy poszkodowanemu w czasie nagłego zatrzymania krążenia oraz uświadomić mieszkańcom, gdzie w razie potrzeby mogą znaleźć urządzenie AED. 

Spółka zachęca również inne lokalne firmy do włączenia się w kampanię oraz zakup sprzętu, który ratuje życie.  Warto zwrócić szczególną uwagę na montaż urządzeń zewnętrznych, aby mogły służyć potrzebującym każdego dnia, o każdej porze. 

Page generated in 0.0129 seconds.