Z ostatniej chwili

Pomoc przyszła na czas

2021-02-02 11:25:43 informacje
img

Kłobuccy mundurowi z uwagi na niskie temperatury kontrolują pustostany i miejsca, w których mogą przebywać osoby szukające schronienia. Dzięki szybkiej reakcji udało się pomóc 40-letniemu mężczyźnie, który z objawami hipotermii trafił do szpitala – informuje kłobucka Policja.

Panująca na dworze niska temperatura, stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno bezdomnych, jak i starszych oraz samotnych. Najbardziej zagrożone są osoby mieszkające w prowizorycznych szałasach lub w opuszczonych budynkach.

Dlatego też kłobuccy dzielnicowi regularnie kontrolują miejsca, gdzie najczęściej przebywają bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany oraz budynki, w których przebywanie jest zabronione ze względu na ich zły stan techniczny, często grożący zawaleniem.

Napotkanym bezdomnym policjanci oferują pomoc oraz odwożą ich do noclegowni. Jednak osoby te często z udzielanej pomocy nie chcą korzystać i najczęściej po kilku dniach spędzonych w noclegowni wracają w miejsca, które w zimowych warunkach zagrażają ich zdrowiu i życiu.

W ubiegłym tygodniu dzielnicowy aspirant sztabowy Grzegorz Nowak podczas kontroli pustostanu znajdującego się w lesie w miejscowości Nowa Wieś odnalazł 66-letnią bezdomną kobietę. Z uwagi na okoliczności, w jakich znajdowała się 66-latka, mundurowy zaproponował pomoc. Zziębnięta kobieta po długich namowach zgodziła się na przewiezienie do Schroniska dla Bezdomnych. Pomoc policjanta pierwszego kontaktu przyszła w samą porę, gdyż tej nocy termometr wskazywał -17 stopni Celsjusza i mogło dojść do tragedii. Niejednokrotnie kobieta odmówiła już przyjęcia pomocy. Wtedy dzielnicowy zorganizował ciepły posiłek oraz powiadomił pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W minioną sobotę 30 stycznia również mogło dojść do tragedii. Dzięki szybkiej reakcji na zgłoszenie patrol policji pomógł 40-letniemu mężczyźnie, który zasnął na ławce w Kłobucku przy ul. Zielonej. Mężczyzna z objawami hipotermii trafił do szpitala.

Kolejny raz Policja apelujemy o zwracanie uwagi na bezdomnych oraz na osoby starsze mieszkające samotnie, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę.

Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Page generated in 0.0146 seconds.