Z ostatniej chwili

Potrącenie 48-latka na pasach

2021-02-22 11:22:25 informacje
img

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w sobotę 20 lutego na ul. Pułaskiego w Myszkowie. Kierujący oplem astra potrącił 48-latka na oznakowanym przejściu dla pieszych. Poszkodowany trafił do szpitala – informuje myszkowska Policja

Potrącenie miało miejsce około godz. 16.15. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 31-letni kierujący samochodem opel astra, jadąc ulicą Pułaskiego w kierunku Siewierza, potrącił pieszego, który przechodził przez jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych. Ranny mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

Policja przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych oraz o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania na drodze.

Kierującym zwraca uwagę, że omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, by przepuścić niechronionych uczestników ruchu drogowego, jest rażącym wykroczeniem w ruchu drogowym oraz ogromnym zagrożeniem dla pieszych, którzy mogą nawet stracić życie w konfrontacji z samochodem.

Przypomina także, że pieszemu m.in. zabrania się wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi czy też przebiegać przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu, gdzie tego robić nie wolno.

Ważne, aby każdy po zmroku, przemieszczając się ulicami miasta, miał elementy odblaskowe! Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, lecz w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Pieszych Policja zachęca zatem do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym, ponieważ w dużym stopniu poprawiają widoczność i pozwalają uniknąć tragedii. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Page generated in 0.0218 seconds.