Z ostatniej chwili

Przetrwają najsilniejsi – wernisaż w „Gaude Mater”

2021-11-17 14:15:19 informacje
img

„Przetrwają najsilniejsi” to tytuł nowej wystawy duetu artystycznego SĘTOWSKI / GAWRON, za którym stoją Jan Sętowski i Łukasz Gawron. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 20 listopada, o godz. 17.00 w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1).

Autorzy wystawy prezentują wystawę zawierającą zmodyfikowane znaki graficzne znanych marek, zadając jednocześnie pytania o ich obecność i znaczenie w naszym życiu.

Marki przypominają wirusy przenikające do naszej przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Z upływem czasu zaczynamy traktować je jako element naszej tożsamości, nie tylko akceptujemy, ale nawet określamy się za ich pomocą. Są w naszych wspomnieniach z pierwszych świadomie przeżywanych świąt, pierwszego meczu koszykówki, a nawet pierwszego stosunku seksualnego. Tani sentyment, na którym bazują korporacje, sprawia, że to nie my kupujemy towar, ale wraz z naszymi emocjami stajemy się towarem ─ tłumaczą artyści.

─ Firmy, zamiast sprzedawać usługi i przedmioty, stały się brokerami wspaniałych chwil w gronie rodziny, a ostatnio bojownikami o prawa mniejszości. One będą wszystkim tym, czym my zechcemy, a my będziemy tym, czym one zechcą, bo ta relacja jest patologicznie symbiotyczna. Jedno wiadomo jednak na pewno – przetrwają najsilniejsi ─ dodają.

SĘTOWSKI / GAWRON to projekt artystyczny Jana Sętowskiego i Łukasza Gawrona. Artyści wykorzystują szerokie spektrum środków wyrazu artystycznego – od malarstwa, przez instalacje ready made na wideo, do działań konceptualnych. Inspiruje ich historia, popkultura oraz współczesna rzeczywistość doby internetu, pełna fake newsów i teorii spiskowych.

Wystawę można oglądać w galerii Ośrodka do 9 grudnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 20.00.

Wstęp jest bezpłatny jednak obowiązują ograniczenia sanitarne.

Fot. Bartłomiej Zgrzeblak

Page generated in 0.0206 seconds.