Z ostatniej chwili

Puk puk - Kto tam? - Rachmistrz

2021-06-23 13:11:33 informacje
img

Od 23 czerwca rachmistrzowie spisowi rozpoczynają realizację wywiadów bezpośrednich. Zgodnie z ustawą nie można odmówić im przekazania danych.

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się przez internet bądź infolinię oraz nie zadzwonił do nich rachmistrz spisowy.

Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem.

Każdy rachmistrz spisowy ma identyfikator zawierający:

  1. -imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  2. -numer identyfikatora oraz hologram,
  3. -nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, 
  4. -podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  5. -okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

  • -poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
  • -poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza
  • -w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie rachmistrzowie spisowi prowadzą z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Osoby, które nie wzięły dotąd udziału w spisie, mogą to uczynić, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.

Page generated in 0.0173 seconds.