Z ostatniej chwili

ŚLĄSKIE. 15,3 mln zł już na kontach rodziców na wyprawkę szkolną

2021-07-29 14:03:25 informacje
img

Ponad 15,3 mln zł na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry Start” zostało przekazane rodzicom i opiekunom z województwa śląskiego. W całej Polsce rodzice otrzymali już blisko 119 mln zł. Wypłata pieniędzy odbywa się na rachunki bankowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kolejną transzę świadczeń 300 plus przekaże jeszcze w tym tygodniu. 

W pierwszej kolejności pieniądze trafiają do rodziców i opiekunów, którzy złożyli wnioski na początku lipca. W województwie śląskimwypłacono już 51,3 tys. świadczeń na łączną kwotę 15 mln 387 tys. zł. To drugi wynik w Polsce na tle wszystkich województw. Obecnie największa liczba świadczeń wypłacona została mieszkańcom województwa mazowieckiego – 52,5 tys. świadczeń na kwotę 15 mln 738 tys. zł.

W całym kraju wypłacono ponad 396,6 tys. świadczeń na kwotę bliską 119 mln zł.  Zasilanie rachunków bankowych osób, które złożyły wnioski o świadczenie 300 plus, nabiera tempa i rodzice oraz opiekunowie na kolejne przelewy mogą liczyć jeszcze w tym tygodniu. 

- Świadczenie przysługuje raz w roku na uczące się dziecko, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami. W tym roku obsługą i wypłatą świadczeń 300 plus zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać tylko elektronicznie poprzez: Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Empatia – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Wnioski można składać od początku lipca do końca listopada. Część z rodziców zrobiło to w pierwszych tygodniach lipca. 

Wszystkie Oddziały ZUS w województwie śląskim uruchamiają specjalne mobilne punkty ZUS na terenach miast i gmin. Podczas takich spotkań pracownik ZUS pomoże założyć profil PUE i wypełnić wniosku online. Terminy dyżurów ZUS znaleźć można na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce „Dobry Start”.  – Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych ekspertów w mobilnych punktach ZUS. Prosimy rodziców, by zabrali swój dowód osobisty, jak też by mieli przy sobie numer PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły, do której uczęszcza. Muszą także mieć przy sobie numer rachunku bankowego, na który zostanie wypłacone świadczenie oraz orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20. roku życia i jest osobą z niepełnosprawnością – przypomina rzeczniczka.

Page generated in 0.0205 seconds.