Z ostatniej chwili

Sekretne życie polskich miast

2021-08-19 11:30:42 informacje
img

„Sekretne życie polskich miast” – to tytuł wystawy fotografii ulicznej, którą od 20 sierpnia będzie można oglądać w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Jej autorem jest Michał Krzyszkowski – Pstrikailov – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

To — jak sama nazwa wskazuje — spojrzenie na polskie miasta obiektywem Pstrikailova,. Jego fotografie mówią o poczuciu zagubienia i wyobcowania w dużym mieście.

Ludzie na jego zdjęciach są zazwyczaj sami, a nawet kiedy nie są, wydają się samotni, mali, niewiele znaczący wobec miejskiej przestrzeni, architektury i światła. To odzwierciedlenie tego, jak sam autor często czuje się w wielkim mieście. W pewnym sensie lubi ten stan zagubienia. Fotografowanie na ulicy to dla niego aktywna medytacja — jest w ruchu, na świeżym powietrzu. Ponadto, choć przebywa wśród ludzi, spędza czas ze sobą i swoimi myślami.

Działam bardzo intuicyjnie – tłumaczy Krzyszkowski. – Szukam czegoś, co mnie urzeknie, a kiedy to widzę, działam. To na ogół połączenie ciekawego otoczenia, światła i koniecznie elementu ludzkiego. Ulica to ludzie, życie. Bez nich zdjęciom najczęściej czegoś brakuje. Jeśli chodzi o przekaz zdjęć, które robię,  jest to zestaw moich emocji oraz refleksji wobec otaczającej rzeczywistości, zmian społecznych i kulturowych. Każdy oczywiście może, a nawet powinien interpretować te obrazy po swojemu. Jednak ja sam w moich fotografiach odnajduję pewne osamotnienie, zagubienie, melancholię, czasem zauroczenie, czasem absurd…

Michał Krzyszkowski (Pstrikailov) fotografuje głównie ulice Warszawy. Jego zdjęcia przedstawiają podpatrzone, niepozowane sytuacje, a bohaterami fotografii są zarówno anonimowi przechodnie, jak i sama przestrzeń miejska. Pstrikailov jest laureatem głównej nagrody w międzynarodowym konkursie Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020 organizowanym przez Ośrodek Promocji Kultury oraz finalistą największego na świecie konkursu fotografii ulicznej Miami Street Photo Festival (2020).

Wystawę „Pstrikailov. Sekretne życie polskich miast” będzie można oglądać od 20 sierpnia (otwarcie  godz. 19.00) do 9 września.

Galeria jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 20.00.

Fot. Michał Krzyszkowski

 

Page generated in 0.0154 seconds.