Z ostatniej chwili

Skrzyneccy, ale którzy?

2018-10-10 12:11:24 informacje
img

Wykład dr Barbary Furs: „Tropem legendy rodzinnej: Skrzyneccy, ale którzy?” proponuje dziś, w środę 10 października Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej. 
Tematem jest weryfikacja legendy rodzinnej, według której jej protoplasta Józef był krewnym gen. Jana Skrzyneckiego, wodza naczelnego powstania listopadowego. Ojciec Józefa utracił majątek na skutek konfiskaty przez władze carskie za udział w powstaniu styczniowym, sam zaś małoletni Józef znalazł się w Turcji skąd wrócił w wieku dojrzałym. Do legendy tej z dumą odwoływał się Piotr Skrzynecki, słynny konferansjer Piwnicy Pod Baranami. - Opowieść ta zaintrygowała mnie i zainspirowała na tyle, że postanowiłam dociec, czy jest prawdziwa. Nie było to łatwe zadanie, a efekty – dość nieoczekiwane - zapowiada prelegentka.
Dr Barbara Furs z wykształcenia jest historykiem sztuki (UJ), doktorat uzyskała w Instytucie Historii Akademii Jana Długosza. Autorka książki nt. parku klasztornego OO. Paulinów na Jasnej Górze. Genealog amator, członek Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej
Spotkanie odbędzie się w Pałacu Ślubów (ul. Focha 19/21), początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Page generated in 0.0544 seconds.