Z ostatniej chwili

Spotkanie z Adamem Kurusem

2020-01-16 15:41:39 informacje
img

Spotkanie z Adamem Kurusem, pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach odbędzie się w ramach oprowadzania kuratorskiego  na wystawie „7 Dywizja Piechoty. Zapomniani Bohaterowie 1939”  w  Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica. Będzie ono mieć miejsce w niedzielę 19 stycznia, początek o godz. 16.00. 

UWAGA: NA FACEBOOKU PODAWANA JEST TEŻ PRZEZ MUZEUM DATA WYDARZENIA 18 STYCZNIA - DOKŁADNY TERMIN WYMAGA SPRAWDZENIA PRZEZ ZAINTERESOWANYCH

7 Dywizja Piechoty była jedną z wielu jednostek Wojska Polskiego, które od pierwszych minut II wojny światowej podjęły walkę z niemieckim Wehrmachtem. Zadanie prowadzenia działań opóźniających na kierunku częstochowskim sprawiło, że dywizja dowodzona przez gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego stanęła niemal samotnie na drodze potężnego uderzenia głównych sił niemieckiej 10 Armii, w tym dwóch dywizji pancernych (1 i 4), czterech dywizji piechoty (4, 14, 31 i 46), a następnie także dwóch dywizji lekkich (2 i 3). W okresie 1–4 września 1939 r., opóźniając wielokrotnie przeważające siły nieprzyjaciela, 7 Dywizja Piechoty stoczyła ciężką bitwę w rejonie Częstochowy, która dzieliła się na trzy fazy:

– 1 września – walki opóźniające oddziałów wydzielonych pod Krzepicami, Kłobuckiem, Pankami, Truskolasami, Wręczycą Wielką, Lublińcem, Taniną, Lisowem i Boronowem,

– 2 września – całodzienna obrona pozycji opóźniającej „Częstochowa”,

– 3–4 września – bitwa pod Janowem, w tym m.in. walki pod Dębowcem, Zrębicami, Janowem, Złotym Potokiem, Siedlcem, Lelowem i Borzykową, zakończona rozbiciem części dywizji i wzięciem do niewoli jej dowództwa.

Ofiarna walka 7 Dywizji Piechoty w rejonie Częstochowy, okupiona liczbą blisko 800 poległych, ponad 1500 rannych oraz ok. 3000 wziętych do niewoli, zgodnie z planem przyczyniła się do opóźnienia niemieckiego natarcia w kierunku Warszawy. Z okrążenia pod Janowem przebiła się ponad połowa sił dywizji. Jej żołnierze walczyli następnie w obronie Kielc, toczyli boje pod Barakiem, Puławami, Tomaszowem Lubelskim i Warszawą, a po krwawej bitwie w lasach pod Ciepielowem stali się ofiarami jednej z największych niemieckich zbrodni wojennych dokonanych na jeńcach polskich w 1939 r.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Muzeum Śląskiego Września 1939 Roku w Tychach, Muzeum Częstochowskiego, Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa oraz kolekcjonerów prywatnych.

Sponsorzy: Zygmunt Rolat – Honorowy Obywatel Częstochowy, Alan Silberstein, Włodzimierz Chwalba – Prezes Metal Union Sp z o.o.

Page generated in 0.0202 seconds.