Z ostatniej chwili

Święto Niepodległości w Częstochowie

2018-11-05 13:56:35 informacje
img

Oficjalne, główne miejskie obchody „Urodzin Niepodległej” odbędą się 11 listopada, ale okazji do świętowania nie zabraknie także w dni bezpośrednio poprzedzające tę datę - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.    
W piątek 9 listopada, punktualnie o godz. 11.11 uczennice i uczniowie częstochowskich szkół wspólnie zaśpiewają hymn narodowy. Z pomysłem pod hasłem „Wszyscy śpiewamy Hymn!” wyszła Młodzieżowa Rada Miasta.  
Także 9 listopada odbędą się uroczystości pod Pomnikiem Orląt Lwowskich organizowane przez Zespół Szkół im. Bolesława Prusa. Rozpoczną się o godz. 12.00 odśpiewaniem hymnu państwowego i wciągnięciem flagi na maszt. Młodzież zaprezentuje montaż słowno-muzyczny oraz przypomni historyczną rolę Lwowa w 1918 r. Pod pomnikiem zostaną złożone wiązanki i znicze.
Dzień później, 10 listopada, w sali koncertowej orkiestra symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Justyny Maj zagra koncert „Częstochowianie - Niepodległej”. Przy fortepianie zasiądzie Zbigniew Raubo – profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, jedyny jak dotąd polski laureat prestiżowego Konkursu im F. Liszta w Utrechcie. Usłyszymy „Koncert fortepianowy a-moll op. 17” Ignacego Jana Paderewskiego oraz „Fantazję na tematy polskie A-dur op. 13” Fryderyka Chopina. Koncert będzie też okazją, aby wręczyć tegoroczne wyróżnienia „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie”.
Główne uroczystości miejskie odbędą się w niedzielę 11 listopada. O godz. 12.00 w Archikatedrze Świętej Rodziny odbędzie się uroczysta msza święta za Niepodległą, którą odprawi arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo.
11 listopada  o godz. 11.11  spod Galerii Jurajskiej na ul. Strażackiej wystartuje Częstochowski Bieg Niepodległości organizowany pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy. Bieg odbędzie się na atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki trasie o długości 10 km. Zapisy uczestniczek i uczestników odbywały się poprzez stronę www.zmierzymyczas.pl do 4 listopada. Wpisało się blisko 860 osób. Organizatorzy zapowiadają, że zapisy osobiste będą jeszcze możliwe w biurze zawodów. Więcej informacji o imprezie można znaleźć pod adresem: www.czestochowskibiegniepodleglosci.pl
Imprezę dla amatorek i amatorów jak najbardziej aktywnego spędzania urodzin Niepodległej przygotowali także „Zabiegani”, którzy 11 listopada na Promenadzie Niemena, zaproszą na trening „Od świtu do zmierzchu”. Biegającym, chodzącym z kijkami, jeżdżącym na rowerze lub spacerującym będą towarzyszyć piosenki żołnierskie oraz barwy narodowe. Trening rozpocznie się o wschodzie słońca, czyli o godz. 6.52, a zakończy o 16.03. Sztafety będą startować co pół godziny spod Centrum Handlowego Promenada w stronę Lasku Aniołowskiego. Więcej informacji o tej inicjatywie można znaleźć na profilu „Zabieganych”  www.facebook.com/Zabiegani/
O godz. 16.00 w al. Sienkiewicza rozpocznie się uroczystość patriotyczna, podczas której przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki zostaną złożone kwiaty. Następnie uczestniczki i uczestnicy uroczystości przejdą na pl. Biegańskiego. O godz. 17.00 rozpocznie się tam pokaz multimedialny, któremu będzie towarzyszyć Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W programie znajdzie się także m.in. prezentacja uzbrojenia okresu międzywojennego ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów oraz premierowy pokaz filmu „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”.
- Pragnąłbym, aby całe to skłaniające do historycznej refleksji, ale przecież radosne święto było dniem, który w naszym mieście łączy wszystkie częstochowianki i częstochowian w duchu otwartego patriotyzmu - zachęca do wspólnego udziału w obchodach urodzin Niepodległej prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.  
Wiele spotkań, apeli, koncertów, akademii i konkursów związanych z jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości organizują w czasie dni poprzedzających Święto Niepodległości częstochowskie szkoły i przedszkola.  
Informacje o ważniejszych wydarzeniach wpisujących się w obchody Roku Niepodległości w Częstochowie można znaleźć na specjalnej miejskiej witrynie pod linkiem: www.100.czestochowa.pl/

Page generated in 0.0353 seconds.