Z ostatniej chwili

Triduum Paschalne

2018-03-29 13:00:47 informacje
img

Dziś Wielki Czwartek - początek Triduum Paschalnego, trzech dni kończących Wielki Tydzień, w których wspomina się najważniejsze wydarzenia związane z ofiarą Jezusa Chrystusa: Ostatnią Wieczerzę, mękę oraz śmierć na krzyżu. Do Triduum Paschalnego zalicza się również Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego.
Wieczorem sprawowana będzie dzisiaj msza święta upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus dokonał przemiany swojego ciała i krwi w chleb i wino. W wielu kościołach można zobaczyć zwyczaj umywania nóg przez jednego z kapłanów - jest to pamiątka faktu umycia nóg swoim Apostołom przez Jezusa. Po tym nabożeństwie aż do Wielkiej Niedzieli zamilkną dzwony i dzwonki kościelne - zastąpią je drewniane kołatki. Po mszy Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do miejsca zwanego ciemnicą. Będzie tu adorowany przez wiernych.
Jutro, w Wielki Piątek zostanie odprawiona Liturgia Męki Pańskiej z obrzędem adoracji krzyża przez wiernych. Na jej zakończenie Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.
W Wielką Sobotę wierni odwiedzać będą Grób Pański, przyniosą też do kościołów do poświęcenia pokarmy, które znajdą się na wielkanocnym stole podczas uroczystego śniadania w Wielką Niedzielę. Wieczorem Liturgia Światła i Liturgia Chrzcielna – poświęcenie wody i ognia - rozpoczną okres Wielkanocy. 
W Częstochowie dzisiejszej Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia w Archikatedrze o godz. 18.00 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.
Jutro, w Wielki Piątek o godz. 18.00 Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył będzie bp Antoni Długosz, a sobotniej Liturgii Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną, rozpoczynającej się o godz. 21.00 - abp metropolita częstochowski Wacław Depo. 
Niedzielną mszę św. o godz. 10.00 celebrował będzie przedstawiciel Kapituły Bazyliki Archikatedralnej.
Na Jasnej Górze dzisiejsza Msza św. Wieczerzy Pańskiej pod przewodnicztwem o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów rozpocznie się w Bazylice o godz. 19.00. Do 22.00 potrwa Adoracja przy Ołtarzu Wystawienia
Wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice o godz. 19.00 przewodniczył będzie o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry, a kazanie wygłosi o. Ignacy Rękawek, kustosz Jasnej Góry. Adoracja przy Grobie Pańskim w Kaplicy Matki Bożej będzie trwała przez całą noc.
Liturgia Wigilii Paschalnej w Bazylice rozpocznie się w Wielką Sobotę o godz. 19.00. Będzie jej przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Adoracja przy Grobie potrwa do godz. 22.00.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 z Kaplicy Matki Bożej na Wały wyruszy procesja rezurekcyjna. Po niej zostanie odprawiona Msza św. w bazylice jasnogórskiej - przewodniczył jej będzie bp Antoni Długosz.   Suma Wielkanocna w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem abpa Wacława Depo rozpocznie się o godz. 11.00.

Page generated in 0.0366 seconds.