Z ostatniej chwili

Triduum Paschalne

2019-04-18 12:59:37 informacje
img

Rozpoczyna się najważniejszy w katolickim roku liturgicznym okres celebracji misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Dziś - w Wielki Czwartek - o godz. 18.00 zostanie w Bazylice Archikatedralnej odprawiona Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia – przewodniczył jej będzie bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. Msza Wieczerzy Pańskiej sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i krew, a następnie dał apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa sakramenty – kapłaństwo i Eucharystię. 

Jutro, w Wielki Piątek o godz. 18.00 Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej będzie przewodniczył bp senior Antoni Długosz.

Czwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej i piątkowa Liturgia Męki Pańskiej  odbędą się także w innych kościołach.

W Wielką Sobotę wierni odwiedzać będą symboliczne groby Pańskie w kościołach, a także groby bliskich osób na cmentarzach. Do poświęcenia przyniosą też do kościołów pokarmy w koszyczkach na wielkanocny stół. W wieczór z soboty na niedzielę w Bazylice Archikatedralnej odbędzie się o godz. 21.00, należąca już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną. Przewodniczył jej będzie abp Wacław Depo. Poświęcone zostaną woda i ogień oraz ponownie zabrzmią dzwony i organy, milczące od czwartkowego wieczoru.

Liturgia Wigilii Paschalnej będzie także odprawiana w innych kościołach. 

 

Page generated in 0.0293 seconds.