Z ostatniej chwili

UNICEF: Na skutek pandemii COVID-19 rośnie liczba wczesnych małżeństw

2021-03-09 14:23:24 informacje
img

W ciągu ostatnich 10 lat udało się zapobiec 25 mln wczesnych małżeństw. Na skutek pandemii COVID-19 w ciągu najbliższej dekady liczba przypadków wczesnych małżeństw może się jednak zwiększyć o dodatkowe 10 mln – alarmuje UNICEF.

 Zamknięcie szkół, recesja gospodarcza, śmierć rodziców czy ograniczenie w dostępie do usług z powodu pandemii powodują, że rośnie ryzyko wczesnych małżeństw. UNICEF opublikował wczoraj raport na ten temat pt. „COVID-19: A threat to progress against child marriage”.

W ostatnich latach można było zaobserwować znaczny spadek wczesnych małżeństw w niektórych krajach. Globalnie odsetek kobiet, które zostały zmuszone do ślubu w dzieciństwie, zmniejszył się o 15%. Jeszcze przed pandemią COVID-19 UNICEF szacował jednak, że w ciągu najbliższych 10 lat ponad 100 mln dziewcząt będzie zmuszonych do ślubu przed ukończeniem 18. roku życia.

COVID-19 pogorszył już i tak trudną sytuację milionów dziewcząt. – Zamknięte szkoły, społeczna izolacja oraz rosnące ubóstwo dolały oliwy do ognia, pogarszając sytuację, z którą świat walczył jeszcze przed pandemią. Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zlikwidować proceder wczesnych małżeństw – powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. – Międzynarodowy Dzień Kobiet to idealny moment, abyśmy przypomnieli sobie, co te dziewczęta mają do stracenia, jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań. Zagrożone są ich edukacja, zdrowie i przyszłość.

Dziewczęta, które wychodzą za mąż w dzieciństwie, cierpią z powodu natychmiastowych i dożywotnich konsekwencji tego procederu. Są bardziej narażone na przemoc w rodzinie i rzadziej kontynuują edukację. W takiej sytuacji rośnie ryzyko wczesnej i nieplanowanej ciąży, co z kolei może prowadzić do powikłań okołoporodowych, a nawet śmierci zarówno matki, jak i dziecka. Praktyka ta może izolować dziewczęta od rodziny i przyjaciół oraz wykluczyć je z życia społecznego, co ma duży wpływ na ich zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Pandemia COVID-19 ma poważny wpływ na życie dziewcząt. Ograniczenia w podróżowaniu i wprowadzone zasady dystansu społecznego utrudniają dziewczętom dostęp do opieki zdrowotnej i socjalnej oraz wsparcia społecznego, które chroni je przed wczesnym małżeństwem, nieplanowaną ciążą i przemocą ze względu na płeć. Kiedy placówki edukacyjne są zamknięte, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziewczęta porzucą naukę i już nigdy nie wrócą do szkoły. W obliczu utraty miejsc pracy i zwiększonej niepewności ekonomicznej rodzice mogą być zmuszeni do wydania córki za mąż, w nadziei, że to poprawi los zarówno dziewczynki, jak i całej rodziny.

Na całym świecie żyje około 650 mln kobiet i dziewcząt, które zostały wydane za mąż w dzieciństwie. Połowa z nich mieszka w Bangladeszu, Brazylii, Etiopii, Indiach i Nigerii.

– Rok od wybuchu pandemii potrzebne są natychmiastowe działania, aby walczyć ze skutkami COVID-19 – powiedziała Henrietta Fore. Poprzez ponowne otwarcie szkół, wdrożenie skutecznych przepisów i polityk na rzecz kobiet oraz zapewnienie dostępu do opieki medycznej i socjalnej możemy znacznie zmniejszyć ryzyko wczesnych małżeństw i zapewnić dziewczętom lepszą przyszłość.

Page generated in 0.0164 seconds.