Z ostatniej chwili

W 158. rocznicę powstania styczniowego

2021-01-22 14:59:31 informacje
img

Częstochowa pamięta o powstańcach. Na ich mogiłach na cmentarzach św. Rocha i Kule złożono kwiaty i zapalono znicze - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

W piątek 22 stycznia, w 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego 1863, zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny w asyście Straży Miejskiej wraz z kapitanem Jackiem Michałowskim oraz majorem Andrzejem Kowalskim, reprezentującymi Wojskową Komendę Uzupełnień w Częstochowie, złożyli kwiaty na mogiłach powstańców.

Na cmentarzu św. Rocha w mogiłach spoczywają powstańcy – częstochowianie: Antoni Skowroński, Józef Chrzanowski, Sebastian Rogacz, Ksawery Wołowski, Antoni Chlewski.

Z kolei na cmentarzu Kule, w Kwaterze Wojennej znajduje się grób bohatera powstania styczniowego porucznika Józefa Hunkiewicza, weterana Wojska Polskiego z 1863 roku, który zmarł w 1933 r., w wieku 104 lat. W 2017 r. ten grób został zdewastowany, lecz w październiku 2019 r. z inicjatywy zastępcy prezydenta Ryszarda Stefaniaka odnowili go strażnicy miejscy, założycielie częstochowskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy RP. Dziś, w 158. rocznicę powstania również przedstawiciele częstochowskiego ZOR RR, na czele z prezesem Arturem Wojciechowskim, który na co dzień jest naczelnikiem Oddziału Ochrony Porządku Publicznego Straży Miejskiej, złożyli wiązankę kwiatów na grobie porucznika Józefa Hunkiewicza.

Z uwagi na panującą pandemię uroczystość odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym.

W czasie powstania styczniowego Częstochowa była terytorialnie związana z województwem kaliskim. Walki toczyły się wokół miasta, w samej Częstochowie natomiast powstańcy zabezpieczali dostawy broni i żywności. Do szpitala miejskiego im. Najświętszej Maryi Panny trafiali ranni. W podczęstochowskich Herbach zorganizowany był największy kanał przerzutu broni dla walczących. W zakup broni zaangażowany był m.in. Józef Ignacy Kraszewski;, a jego brat Krzysztof nadzorował jej przerzut przez granicę.

Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje. Konfiskowano majątki szlacheckie, nakładano wysokie kontrybucje, prowadzono intensywną rusyfikację. W Częstochowie, na dzisiejszym pl. Bohaterów Getta, wieszano jeńców polskich wziętych do niewoli m.in. w bitwie pod Kruszyną. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć łącznie ok. 700 osób, a na zesłanie – co najmniej 38 tysięcy.

Foto: Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.015 seconds.