Z ostatniej chwili

W Alejach będzie się działo

2018-05-04 08:19:01 informacje
img

Przez najbliższe cztery miesiące czeka nas prawdziwy kulturalny maraton. W tym okresie centrum Częstochowy będzie regularnie zmieniać się w scenę teatralną i muzyczną, galerię sztuki, miejsce spotkań literackich, klub taneczny, a nawet „wehikuł czasu” - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
- Kolejny raz przygotowaliśmy serię wydarzeń kulturalnych, możliwie najbardziej urozmaiconych. Na tyle, by każdy mógł coś dla siebie znaleźć. Na wszystkie „Alejowe” koncerty, spektakle czy spotkania nie potrzeba biletów, wystarczy ochota, by sprawdzić, jak smakuje kultura – zaprasza Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.
Od samego początku akcja „Aleje – tu się dzieje!” ma własny, tygodniowy rytm, który pozwala odnaleźć się pośród mnogich propozycji.
Poniedziałki tradycyjnie należą do literatów i podróżników. W maju będzie to okazja do spotkania się z Michałem Witkowskim (7.05), laureatem Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia. Autor kultowego „Lubiewa” i „Drwala” ponownie zawita do Odwachu, by promować swoją ostatnią książkę „Wymazane” i opowiedzieć, co robi pisarz na planie telenoweli. Fani poezji i muzyki nie powinni natomiast przegapić spotkania z Marcinem Świetlickim i Rafałem Księżykiem (14.05). Ich „Nieprzysiadalność. Autobiografia” to nie tylko wywiad rzeka z jednym z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, ale też niezwykły dokument, jak zmieniała się Polska przez ostatnie cztery dekady. Tegoroczny cykl podróżniczy zdominują wędrujące po świecie kobiety. Jako pierwsza w krzyżowym ogniu pytań częstochowskiej publiczności znajdzie się Kamila „BearGirl” Kielar (28.05) – podróżniczka, która ma na koncie m.in. rowerowe wyprawy w poprzek Alaski, na Jukon i Kamczatkę. W sumie zwiedziła ponad 60 krajów na sześciu kontynentach.   
Majowe wtorki podzielą między siebie trzy kulturalne żywioły: kino, fotografia i ilustracja. Filmowo będzie to przede wszystkim 25. rocznica premiery „BALANGI” (22.05) oraz spotkanie z twórcą tego niezwykłego obrazu Łukaszem Wylężałkiem. Miłośnicy fotografii będą mieli okazję poderwać się z ziemi podczas spotkania z Maciejem Zychem (15.05) - specjalistą od zdjęć krajobrazu tworzonych z lotu ptaka. Równie nietypowo zapowiada się pierwsze w tym roku spotkanie z ilustratorem, jego gość SAINER (29.05) zamiast książek ilustruje przestrzeń miast. Stworzone przez niego murale można odnaleźć na ulicach m.in.: Łodzi, Krakowa, Lublina, Gdyni, Monachium, Brukseli, Oslo, Los Angeles, Miami.    
Środy to podczas akcji „Aleje – tu się dzieje!” tradycyjnie czas teatru. Swoje spektakle w odsłonach plenerowych na pl. Biegańskiego pokażą Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa z Zakopanego („Wanted – pierwszy western na Podhalu” - 9.05) oraz, w ramach cyklu „Alternatywa między ścianami”, Teatr Kto? („Łamigłówka 2.0” - 16.05) i Teatr Satyry Zielona Mrówa z Lublina („Niech się miota złość na cię, czyli mówcie prawdę bajki i satyry rzetelne” - 30.05). Dodatkowo Muzeum Częstochowskie zaprosi na spotkanie poświęcone osobie Mariana Gorzeckiego (23.05), który w latach 70. XX w. współtworzył w Częstochowie kabaret „Adios Muchachos”.
W czwartki rozbrzmiewać będą w centrum miasta  dźwięki jazzu i pokrewnych gatunków muzyki popularnej. Zagra m.in. częstochowska formacja 7A Blues (17.05), od wielu lat sprawnie poruszająca się na pograniczu bluesa i rocka. Z kolei Jarosław Woszczyna, na start swojego „Muzycznego Punktu Spotkań” zaprosił zespół The Dreaming Ukulele (10.05). Będzie to wyjątkowa okazja, by przenieść się do Złotej Ery Swingu. Muzyka The Dreaming Ukulele to przede wszystkim delikatne i nastrojowe brzmienie ukulele, inspirowane twórczością legendarnego Herb Ohta San.
W piątki warto pojawić się w Alejach, by sprawdzić nowe muzyczne cykle. W maju zadebiutuje „Duet z fasonem”, czyli koncerty muzyków zapraszanych przez Wojciecha Turbiarza. Z pewnością nie zabraknie tutaj nutki retro, łączenia stylistyk oraz nieoczywistych melodii sprzed lat. Na początku gospodarz cyklu zagra z Piotrem Nikoli (11.05). Natomiast „Miejski zagajnik”, czyli tegoroczna nowość, to propozycja  rozpoczęcia weekendu z muzyką klubową w plenerze. Lokalni DJ'e będą rozgrzewać atmosferę na pl. Biegańskiego i wprawiać całe miasto w taneczno-imprezowy nastrój. W maju będziemy mieli okazję posłuchać muzycznych setów przygotowanych przez Biernaskiego, Jareda Flk i Kacpra Kapsę (25.05).       
Soboty przeznaczone  są na duże plenerówki. W maju – poza wielkim koncertem PULS, który połączy trip hop i poezję Haliny Poświatowskiej – ciekawie zapowiada się podwójny jubileusz częstochowskiego muzyka Piotra „Jacksona” Wolskiego. 12 maja na pl. Biegańskiego pojawi się ogromny bęben z membraną o średnicy 10 m, ważący około 3 ton. Ma przy nim stanąć i wspólnie zagrać ponad 300 osób. Dodatkowo tego dnia odbędą się dwa specjalne koncerty (Kinior Reggae Sound i Tam Tam Project) i muzyczne afterparty w formie jam session.
Niedziela to idealny dzień na spacery w centrum miasta. Dzięki akcji „Aleje – tu się dzieje!” umili je przede wszystkim muzyka poważna w ramach cyklu „Podwieczorek z klasyką”. Dodatkowe atrakcje przygotowują również Miejska Galeria Sztuki i nasza Biblioteka. Ta pierwsza namawia do wspólnego tworzenia instalacji artystycznej z kolektywem SETIS GROUP (27.05). Biblioteka natomiast z myślą o najmłodszych zaprosiła do Częstochowy Teatr Małe Mi ze spektaklem „Fintikluszki – Folkowe okruszki” (20.05) oraz szykuje otwarte warsztaty tworzenia lalek.          
Oczywiście to tylko część majowych propozycji, a w kolejnych miesiącach czeka nas jeszcze więcej atrakcji. Szczegółowe informacje dotyczące imprez odbywających się w ramach akcji „Aleje - tu się dzieje!” można znaleźć na stronie www.aleje.czestochowa.pl

Page generated in 0.0295 seconds.