Z ostatniej chwili

W Parku Staszica pojawiła się… dwoistość

2021-06-18 15:13:22 informacje
img

Serię rzeźb „Dwoistość” Mirosława Maszlanki można oglądać w Parku Staszica. Jako że artysta celuje w korzystaniu z naturalnych materiałów, budulcem ustawionych obiektów jest… wiklina - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Prace pojawiły się od połowy czerwca. W przestrzeni parku nie brakuje zieleni i ptaków, dzięki czemu całość zyskuje właściwy kontekst.

– Pragnę w metaforyczny sposób połączyć dwa „żywioły”: wzrastanie zieleni i unoszenie się ptaków, początek wegetacji i lotu. „Żywioły” pochodzące z odmiennych porządków, a jednocześnie posiadające tę wspólną cechę, jaką jest dążenie do rozprzestrzeniania się, unoszenie w powietrzu, wertykalne dążenie ku światłu - tłumaczy autor.

Maszlanko jest rzeźbiarzem i twórcą sztuki krajobrazowej (tzw. landartu). Używa materiałów naturalnych – trzciny, słomy, wosku czy wikliny właśnie (a wcześniej m.in. kamienia czy sznurów skórzanych). Tworzy z nich efemeryczne, poetyckie, a zarazem nowoczesne instalacje związane z miejscem ich powstania. Widać w nich silny związek z krajobrazem wiejskim, otwartą przestrzenią i cyklicznością natury. Rośliny i ptaki mają dla niego „podobny kierunek egzystencji”, „podobną miękkość geometrii gestu”, a jego wiklinowe rzeźby mają w umowny sposób oddać ten gest. Artysta świadomie posługuje się „naiwną” wizualizacją ruchu niewidocznego i tak szybkiego, że ludzki wzrok odbiera tylko jego ogólny zarys. 

Mirosław Maszlanko jest polskim artystą ukraińskiego pochodzenia, urodzonym w 1963 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie – dyplom uzyskał na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Stefana Gierowskiego, zaś aneks z rzeźby u prof. Adama Myjaka. Zajmuje się land artem – czyli „sztuką krajobrazową”, sztuką site-specific – czyli zaprojektowaną tak, aby funkcjonowała w ściśle określonym miejscu. Nawiązuje też do arte povera – czyli „sztuki ubogiej”, podkreślającej surowość tego, z czego powstaje (w odróżnieniu od przywiązanej do „szlachetności” sztuki „wysokiej"). 

Jego pierwsza wystawa odbyła się w 1991 w lubelskiej Galerii Białej. Brał udział w licznych pokazach zbiorowych; prezentował też swoje prace podczas wystaw indywidualnych – w CSW w Warszawie, Galerii Zderzak w Krakowie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Centrum Sztuki Współczesnej w Kijowie, Instytucie Kultury Polskiej w Budapeszcie.

Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0214 seconds.