Z ostatniej chwili

W rocznicę urodzin Marszałka

2020-12-07 11:46:47 informacje
img

153 lata temu urodził się Józef Piłsudski - Marszałek Polski, naczelny wódz Armii Polskiej, Naczelnik Państwa, premier. W Częstochowie, pomimo trwającej pandemii, uczono tę rocznicę - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej historii, mężem stanu. Podczas zaborów był jednym z organizatorów niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej, twórcą Organizacji Bojowej PPS, ruchu strzeleckiego i Polskiej Organizacji Wojskowej, a później – jako Komendant I Brygady Legionów Polskich, których był założycielem – przywódcą zbrojnej walki o niepodległość Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Warszawie.

W sobotę 5 grudnia, w 153. rocznicę jego urodzin, zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska, w asyście funkcjonariuszy Straży Miejskiej, złożyli kwiaty przy Pomniku Marszałka na pl. Biegańskiego.

Z zachowaniem obowiązujących procedur wartę honorową przed pomnikiem pełniła młodzież klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II.

Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.016 seconds.