Z ostatniej chwili

Wniosek o umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym sprawcy zabójstwa przechodnia

2018-01-23 11:53:20 informacje
img

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie, wniosek o umieszczenie w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym 28-letniego Kamila S., podejrzanego o zabójstwo przypadkowego przechodnia - informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
W toku śledztwa ustalono, że 7 lipca 2017 r. Kamil S. opuścił hotel, znajdujący się przy ul. Katedralnej i udał się na ul. Krakowską. W tym czasie na tej ulicy przebywał także 62-letni Jan C., który chciał zrobić zakupy w sklepie motoryzacyjnym. Przechodząc ulicą, Kamil S. uderzył nagle ręką w głowę mijającego go Jana C. W wyniku zadanego uderzenia pokrzywdzony przewrócił się na chodnik, a sprawca zadał mu kolejne ciosy ręką w głowę i klatkę piersiową. Po chwili Kamil S. wrócił do leżącego mężczyzny i zadał mu 8 uderzeń nożem w okolice klatki piersiowej. Jan C. zmarł na miejscu zdarzenia, na skutek poważnych obrażeń wewnętrznych.
Kamil S. udał się spokojnym krokiem w kierunku ul. Ogrodowej, gdzie został zauważony przez policjantów. Na widok funkcjonariuszy zaczął uciekać i zatrzymał się dopiero po oddaniu strzałów ostrzegawczych.
Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że Kamil S. był trzeźwy. W jego krwi nie stwierdzono także substancji narkotycznych.
W toku dalszego śledztwa ustalono, że 22 czerwca 2017 r. Kamil S. dopuścił się również pobicia pracownika domu pielgrzyma. W tym dniu udał się do domu pielgrzyma i poprosił o wynajęcie pokoju. W trakcie załatwiania formalności meldunkowych odmówił podania adresu i kilkakrotnie uderzył pracownika hotelu pięścią w twarz. Na skutek uderzeń pokrzywdzony doznał obrażeń w postaci złamania nosa, szczęki i oczodołu.
W postępowaniu przedstawiono Kamilowi S. zarzuty zabójstwa Jana C. oraz pobicia pracownika domu pielgrzyma. Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Złożone przez niego wyjaśnienia wskazywały na uzasadnione wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego.
Biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że z powodu choroby psychicznej w chwili popełnienia zarzuconych mu czynów Kamil S. miał zniesioną zdolność rozumienia znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem (tzw. niepoczytalność). Uznali też, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż pozostając na wolności, Kamil S. ponownie popełni czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości.
Uwzględniając te ustalenia, prokurator wystąpił do Sądu Okręgowego w Częstochowie z wnioskiem o umorzenie postępowania karnego przeciwko Kamilowi S. i umieszczenie go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.
W toku śledztwa wobec Kamila S. zastosowano tymczasowe aresztowanie.
Sąd rozpatrzy wniosek prokuratora 21 lutego.

Page generated in 0.0349 seconds.