Z ostatniej chwili

Wystawy prac Adama Maruszczyka

2018-12-01 12:34:31 informacje
img

„Adam Maruszczyk. Niedokończony obraz” i „Fotograficzne obiekty Adama Maruszczyka” to dwie wystawy, które swą premierę będą miały dzisiaj, w sobotę 1 grudnia.

„Niedokończony obraz” to monograficzna wystawa twórczości  zmarłego w ubiegłym roku częstochowskiego artysty.
Punktem wyjścia dla koncepcji wystawy jest niejako dopełnienie zamierzenia artystycznego przez podzielnie się z widzem ostatnim obrazem artysty, nad którym pracował tuż przed śmiercią.  Jego ostatnim zakupem miała być czerwona farba niezbędna do wykończenia obrazu. Do sklepu jechał na rowerze w listopadowy, zimny wieczór. Nagłe odejście artysty w chwili największego zaangażowania w proces twórczy (z dokumentacji pozostawionej przy sztaludze wiadomo, że pracował nad obrazem całą noc) pozostawia odbiorcę z obrazem- przerwaną narracją, który przewrotnie wymaga od nas dopowiedzenia. Prezentując obraz, pokazując go, w jakimś sensie ten obraz skończymy,  nadamy mu znaczenie - wyjaśniają kuratorki  Jolanta Jastrząb i Adrianna Tajchman. - To niewykończenie w swojej warstwie symbolicznej jest bardzo wymowne. Wystawa ma być więc wystawą problemową, odnoszącą się do pewnej tajemnicy, niedopowiedzenia i przez to znaczenia sztuki.
Adam Maruszczyk był znaną artystyczną osobowością Częstochowy. Od lat kojarzony z wnikliwą, dojrzałą artystycznie postawą. był znakomitym obserwatorem. Jego twórczość bogata jest w miejsca, postaci, migawki z życia, zjawiska przyrodnicze. 
Fotografował nieustannie. Zaczynał od fotografii, ale całe swe życie poszukiwał także innych dodatkowych artystycznych form wyrażania siebie/ malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, performance/  
W roku 2014 r. Adam Maruszczyk ukończył Akademię im. Jana Długosza w Instytucie Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Włodzimierza Kuleja. Swoją  twórczość zaprezentował na ponad 40 wystawach zbiorowych i 8 indywidualnych. Wielokrotnie uczestniczył w plenerach malarskich. Był komisarzem wielu wystaw. Należał do Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie oraz do Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich W Ustce. 
W 2016 r. został laureatem I nagrody na  XVII Festiwalu Sztuki Wysokiej w Bytomiu za obraz „Szepty”
Na wystawie będą prezentowane obrazy, rysunki, grafiki oraz  dokumentacja działań performatywnych artysty z lat 2008- 2017.
Wystawa zostanie pokazana w Konduktorowni (ul. Piłsudskiego 34/36). Początek wernisażu o godz. 19.00.
Godzinę wcześniej natomiast, o 18.00, w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) zostanie zaprezentowana wystawa „Fotograficzne obiekty Adama Maruszczyka” - swoisty aneks do opisanej wyżej. Fotografia została wyodrębniona do oddzielnej prezentacji ze względu na swoje szczególne miejsce w działaniach twórczych artysty.

Page generated in 0.0292 seconds.