Z ostatniej chwili

Zarzuty dla członków grupy przestępczej zajmującej się odbarwianiem oleju opalowego

2019-03-27 13:27:39 informacje
img

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Częstochowie przedstawił 6 osobom zarzuty popełnienia przestępstw związanych z odbarwianiem oleju opalowego - informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
Od 2016 r. Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się sprowadzaniem z Niemiec do Polski oleju opałowego, który następnie był nielegalnie przetwarzany na olej napędowy i sprzedawany na terenie Polski. Pod koniec 2016 r. przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw pierwszym członkom grupy przestępczej i zabezpieczono kompletną linię służącą do odbarwiania oleju opałowego znajdującą się w jednej z miejscowości w okolicach Częstochowy.
19 marca 2019 r. na polecenie prokuratora funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali sześciu członków grupy przestępczej, w tym dwóch jej organizatorów. Osobom tym przedstawiono zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych. W tym samym czasie, podczas skoordynowanych działań, niemieckie służby celne zatrzymały cztery osoby - członków tej samej międzynarodowej grupy przestępczej, którzy działali na terenie Niemiec.
Oszacowane dotychczas straty Skarbu Państwa wynikające z nieuiszczenia podatku akcyzowego i podatku VAT, wynoszą co najmniej 108 mln zł. Natomiast straty z tytułu nieuiszczenia podatków na terenie Niemiec oszacowano na  około 23 mln euro. Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza działała od 2013 roku i odbarwiła co najmniej 41 mln litrów oleju opalowego.
W toku czynności realizacyjnych zabezpieczono mienie o wartości około 1 mln zł, w tym samochody osobowe, ciągniki siodłowe, cysterny, quady, skuter śnieżny i wodny, konie, biżuterię oraz dzieła sztuki (obrazy, meble, rzeźby itp.) o znacznej wartości artystycznej i historycznej.
Na wniosek prokuratora wobec wszystkich zatrzymanych Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.
Zarzucane podejrzanym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Page generated in 0.0661 seconds.